Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA přibylo třetí den po sobě přes 2000 obětí covidu, Rusko hlásí rekordní nárůst nově infikovaných

Pasažér čeká na přívoz v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pasažér čeká na přívoz v New Yorku. | foto: ČTK/AP

Washington/Peking Ve Spojených státech zemřelo za posledních 24 hodin 2053 lidí s covidem-19. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse platných ke čtvrtečním 20:30 (v pátek 2:30 SELČ). Dohromady je úmrtí v zemi už 62 906, což je zdaleka nejvíce na světě. Rusko v pátek oznámilo 7933 nových případů nákazy koronavirem, Čína hlásí 12 nových infikovaných.

Už třetím dnem po sobě je denní nárůst počtu obětí infekční nemoci způsobované virem SARS-CoV-2 v USA vyšší než 2000.

Země s druhým nejvyšším počtem obětí na světě, Itálie, dosud hlásila 27 967 zemřelých. Následují Británie s 26 711 mrtvými, Španělsko s 24 543 a Francie, která jich má 24 376, uvedla v noci na pátek na základě vlastních propočtů agentura AFP.

V New Yorku umírá velká počet lidí, kteří se nakazili koronavirem.
Sanitky zaparkované v Brooklynu s výhledem na druhou stranu na Manhattan. V New...

Na Spojené státy s více než milionem potvrzených případů nákazy připadá téměř třetina všech případů hlášených ze 195 zemí a teritorií světa.

V Rusku je téměř 8000 nových případů za den

Rusko v pátek oznámilo 7933 nových případů nákazy koronavirem, je to dosud nejvíce potvrzených případů za den od prvního zaznamenaného případu v této zemi s přibližně 146 miliony obyvatel. Celkem se v Rusku potvrdilo už 114 431 nakažených koronavirem, který se loni koncem roku začal šířit do světa z Číny. Zhruba polovina z celkového počtu infikovaných v zemi se potvrdila v Moskvě, informovala v pátek agentura TASS.

Počet nových úmrtí s nemocí covid-19 vzrostl podle údajů krizového štábu ruské vlády za posledních 24 hodin o 96 na celkových 1169, o den dříve zemřelo 101 lidí s potvrzenou nákazou. Z dosud potvrzených případů nákazy se uzdravilo 13 220 lidí, uvedla v pátek agentura TASS.

Co do počtu potvrzených případů nákazy je Rusko osmé na světě. Počet nakažených je přitom za poslední den nejvyšší za dva měsíce od potvrzení prvního případu v zemi. V pátek bylo oznámeno 7933 nových případů nákazy, ve čtvrtek úřady uvedly 7099 nových případů a o den dříve přibylo 5841 nakažených. Předtím asi týden přibývalo denně zhruba od 5500 do 6500 potvrzených případů nákazy.

Postiženo je v Rusku všech 85 regionů této nejrozlehlejší země světa. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde se potvrdilo za poslední den 3561 nových případů, zatímco ve čtvrtek to bylo 3093 nových nakažených. Celkem Moskva eviduje dosud 57 300, což je zhruba polovina případů v zemi.

Onemocnění covidem-19 ve čtvrtek oznámil předseda vlády Michail Mišustin. Po dobu nemoci ho zastupuje vicepremiér Andrej Belousov.

V Číně ve čtvrtek na covid-19 nikdo nezemřel

Čína hlásí 12 nových případů koronavirové nákazy, což je o osm více než o den dříve. Čtvrteční nárůst v pátek podle agentury Reuters oznámila čínská zdravotní komise NHC. Dohromady už Čína od počátku epidemie eviduje 82 874 nakažených. Ve čtvrtek nikdo další s nemocí covid-19 v Číně nezemřel, a počet obětí tak zůstal na 4633.

Šest nových případů infekce bylo zaznamenáno u osob, které přicestovaly ze zahraničí. Pět z domácích přenosů bylo zaznamenáno v provincii Chej-lung-ťiang na severovýchodě Číny a jeden v severním regionu Vnitřní Mongolsko. O den dříve Čína nehlásila žádný případ domácího přenosu infekce.

NHC rovněž ohlásila 25 nových případů bez příznaků, během středy přibylo takových případů 33.

Nynější koronavirová pandemie vzešla v zimě právě z Číny, konkrétně z centrální provincie Chu-pej.

Německo překročilo hranici 160 000 nakažených

Německo překročilo hranici 160 000 nakažených koronavirem. V pátek to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který uvedl, že ve čtvrtek v zemi přibylo 1639 případů a 193 lidí na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo.

V Německu, kde žije 83 milionů obyvatel, se dosud podle RKI nakazilo 160 758 lidí, z nichž 6481 zemřelo. Za vyléčené institut považuje zhruba 127 000 lidí. Počet vyléčených je nyní každý den vyšší než nově zaznamenané případy nákazy. Ve čtvrtek se bilance uzdravených zvýšila asi o 3300 případů.

Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává Bavorsko, na které připadá čtvrtina případů v Německu. Za Bavorskem následují s odstupem zhruba 10 000 případů spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?