Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Další tři lidé zemřeli kvůli karikaturám

Svět

  20:33
PÉŠÁVAR - Tři lidé zahynuli a další desítky lidí byly zraněny v pákistánském Péšávaru při demonstracích proti karikaturám proroka Mohameda. Mezi mrtvými je podle informací místní policie i osmiletý chlapec.

Nepokoje v Pakistánu při demonstraci proti karikaturám proroka Mohameda foto: ČTK

Česká vláda dnes pověřila ministra zahraničí Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), aby navrhl
schůzku ministrů zahraničí zemí Evropské unie, jejímž cílem by bylo přijetí společného stanoviska k situaci kolem karikatur.

Zatím nejpočetnější pákistánské protestní akce proti kresbám proroka zveřejněným v evropském tisku se dnes v Péšávaru zúčastnilo na 70.000 nespokojenců. Dav útočil především na zahraniční podniky - vyplenil a vypálil restauraci KFC, tři kina, kanceláře místního i norského mobilního operátora a autobusové nádraží provozované jihokorejskou firmou Daewoo.

Jednou ze dvou obětí v Péšávaru je osmiletý chlapec, 85 osob bylo zraněno. Podle
svědků použila policie proti davu hlavně obušky a slzný plyn.

V Láhauru před se místní univerzitou střetlo s policií asi 1500 studentů, kteří údajně jednoho z policistů zbili a rovněž zablokovali dopravu na hlavní ulici. Jeden člověk přišel o život.

Další nepokoje byly hlášeny také z Déry a Tánku, kde se sešlo 2000 lidí. Zapálili obchody s videotechnikou, internetové kavárny a obchody s hudebninami. V obou městech nasadila policie slzný plyn.

V Pákistánu pokračují násilné protesty proti karikaturám už třetí den, v úterý při nich zahynuli v Láhauru rovněž dva lidé. Česká vláda dnes pověřila ministra zahraničí Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), aby navrhl schůzku šéfů diplomacií zemí Evropské unie
s cílem přijmout společné stanovisko k situaci kolem karikatur, sdělil po dnešní schůzi kabinetu premiér Jiří Paroubek (ČSSD).

Dodal, že je třeba respektovat náboženské cítění různých společenských skupin, na druhou stranu je ale nutné respektovat také svobodu slova.

Kabinet se dohodl na solidaritě s Dánskem, jehož zboží řada islámských zemí po otištění karikatur v dánských novinách bojkotuje. Dánské zastupitelské úřady v několika asijských zemích navíc napadli radikálové. Kodaň odtud poté stáhla část svého diplomatického personálu.

Evropská unie dnes odsoudila zveřejnění karikatur, ale i násilné reakce na ně. Brusel nepřímo obvinil Írán a Sýrii z podpory útoků proti evropským diplomatickým misím.

Dánsku dnes znovu vyjádřili solidaritu také zástupci politických klubů v EP a předseda Evropské komise José Barroso. Barroso zdůraznil, že dánský lid je jedním z nejtolerantnějších a nejotevřenějších nejen v Evropě, ale na celém světě, a zdůraznil, že svoboda projevu v Evropě je nedotknutelná.

Členové EP také upozornili na to, že žádná karikatura nemůže být záminkou k násilí, a zopakovali, že útoky proti Dánsku či bojkoty dánského zboží budou považovány za výpady proti celé EU. 

Předseda konzervativního klubu Evropské lidové strany - Evropských demokratů Hans-Gert Pöttering navrhl, aby EU spolu s Organizací islámské konference ustavila skupinu expertů, kteří by zkoumali, jak se o islámu a křesťanství vzájemně píše v
učebnicích na obou stranách.

"Máme dokumenty dokazující, že kolují stovky karikatur, které si berou na mušku náš svět. Obrázky nejsou evropskou výsadou," podotkl. Naopak kanadský premiér Stephen Harper v úterý kritizoval zveřejnění několika kontroverzních kreseb proroka ve vlivném západokanadském časopise Western Standard.

Podle Harpera musí vláda trvat na tom, aby lidé respektovali víru ostatních. V
Indonésii dnes místní asociace dovozců oznámila na protest proti karikaturám bojkot veškerého dánského zboží. Malajsijské úřady dnes zase zastavily vydávání deníku, který otiskl fotografii zachycující jednu z kreseb proroka.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf a jeho afghánský protějšek Hamíd Karzáí dnes vyzvali evropské a další západní státy, aby karikatury odsoudily. Podle obou státníků neposkytuje svoboda tisku právo urážet náboženské cítění jiných lidí.

Autoři: ,