24. května 2017 14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Damašek ohlásil smrt ‚ministra války’ Islámského státu Masrího

Z bombardovaného Aleppa stoupá kouř. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z bombardovaného Aleppa stoupá kouř. | foto: Reuters

DAMAŠEK Několik velitelů Islámského státu (IS) včetně „ministra války“ této teroristické organizace zabili východně od Aleppa vojáci syrské armády. Oznámila to ve středu syrská státní média s odvoláním na armádní zdroje. Mezi 13 islamisty ze Saúdské Arábie a Iráku usmrcenými při armádní operaci byl údajně „ministr války“ abú Musáb Masrí.

Předchůdce Masrího ve funkci vojenského velitele IS Umar Šíšání zahynul loni po zásahu amerického letectva. Vedení IS jeho smrt potvrdilo loni v červenci s tím, že Šíšání zemřel v bojích nedaleko iráckého Mosulu.

Armáda prezidenta Bašára Asada zaznamenala v minulých týdnech v provincii Halab řadu vojenských úspěchů. V polovině května získala po dvouměsíčních těžkých bojích kontrolu nad tamní leteckou základnou, kterou měli dosud v rukou radikálové. V bojích proti džihádistům ve východním Aleppu obsadili vládní vojáci za pomoci spojeneckého Ruska 170 vesnic a měst.

Syrská vládní vojska ve středu podnikla sérii leteckých útoků na oblast na jihu země, která byla nedávno na návrh Ruska vyhlášena klidovou zónou. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Při nejméně 12 náletech bylo podle ní svrženo devět barelových bomb v provincii Dará částečně kontrolované povstalci. Armáda rovněž odpálila na povstalecké pozice dvě rakety, uvedla SOHR.

Ruský návrh na zřízení klidových zón podepsaly na začátku května zástupci Ruska, Íránu a Turecka v Kazachstánu. Syrská opozice ruský plán odmítá a považuje ho za ohrožení územní celistvosti. Také odmítá Írán jako garanta jakéhokoli plánu příměří.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz