21. července 2017 19:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dcera zavražděného opozičníka Němcova se odvolala. Upozorňuje na politický motiv

Protest proti vraždě Borise Němcova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protest proti vraždě Borise Němcova. | foto: Reuters

MOSKVA Dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova se odvolala proti trestům, které dostali vrah jejího otce a čtyři komplicové. Přeje si, aby soud přihlédl k politickému motivu vraždy. S odvoláním na tiskovou agenturu Interfax o tom v pátek informovala agentura Reuters.

Moskevský soud začátkem měsíce odsoudil za vraždu Němcova Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům za mřížemi. Jeho čtyři komplicové byli odsouzeni k trestům odnětí svobody v rozmezí 11 až 19 let.

Anzor Gubashev and Dadayev-potencionální vrazi
Zaur Dadayev-možný vrah kritika Kremlu, Borise Němcova.

Němcov, který patřil k nejhlasitějším kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, byl zavražděn 27. února 2015, když přecházel most přes řeku Moskvu. Usmrcen byl podle soudu šesti výstřely z pistole. Pětapadesátiletý politik tehdy pracoval na studii, která zkoumala roli Ruska v konfliktu na Ukrajině. Jeho vražda v opozičních kruzích vyvolala strach.

Někteří Němcovovi stoupenci s rozhodnutím soudu nesouhlasí a míní, že tresty jsou příliš mírné. Zároveň vyjádřili znepokojení nad tím, že soud neuvedl nic o politickém motivu vraždy. Agentura Interfax uvedla, že právní zástupkyně Němcovovy dcery Žanny požádala soud, aby verdikt zrušil a případ vrátil prokuratuře. Přeje si, aby byl zločin místo nájemné vraždy, označen za „vraždu státního činitele či veřejné osoby“.

Spojenci zesnulého politika jsou přesvědčeni o tom, že soud byl pouhou zástěrkou a že lidé, kteří si objednali Němcovovu vraždu, jsou stále na svobodě.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz