10. dubna 2018 8:50, aktualizováno  9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Juliji Skripalovou propustili v pondělí z nemocnice. Odvezli ji na bezpečné místo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho dcera Julia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho dcera Julia. | foto: Reprofoto

LONDÝN Dceru bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala Juliji, která byla na počátku března v Anglii spolu se svým otcem otrávena nervově paralytickou látkou, propustili v pondělí z nemocnice a odvezli na bezpečné místo. S odvoláním na blíže neurčený zdroj o tom v úterý informovala britská televizní stance BBC. Rusko proti ukrývání Skripalových protestuje.

O propuštění Skripalové už krátce před BBC informovala stanice Sky News s tím, že bylo naplánováno na pondělí. Její zdroj ale nedokázal potvrdit, zda k němu v pondělí skutečně došlo.

Skripalová minulý týden vydala prohlášení, že sílí každým dnem a že se těší, až bude z nemocnice propuštěna.

Skripal a jeho dcera byli otráveni počátkem března v jihoanglickém městě Salisbury. Od té doby byli hospitalizováni v místní nemocnici.

Podle Británie použil kdosi k útoku nervově paralytickou látku novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu. Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztžku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka: obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů.

Stanice Sky News v úterý s odvoláním na svůj zdroj uvedla, že Skripalová měla být propuštěna již v pondělí, není ale jasné, zda se tak stalo. Vyjádření lékařů se čeká podle Sky News v úterý.

Minulý týden lékaři oznámili, že se „rapidně zlepšuje“ i zdravotní stav šestašedesátiletého Sergeje Skripala. Už dříve informovali o zlepšení stavu třiatřicetileté Skripalové, ruské občanky, která byla na návštěvě u svého otce žijícího v Británii. Moskva si po celou dobu hospitalizace Skripalové stěžovala, že její konzulární pracovníci nemají k Rusce přístup.

Nová identita pro Skripalovi

Minulý týden se objevily zprávy, že Británie údajně plánuje poskytnout bývalému ruskému agentovi a jeho dceři novou identitu a umožnit jim život ve Spojených státech. Agentura RIA Novosti v úterý informormovala o protestech Ruska proti takovému jednání. Ruské velvyslanectví v Londýně podle ní vydalo prohlášení, podle něhož by Moskva podobný krok považovala za únos.

Ruské velvyslanectví v Londýně propuštění Skripalové z nemocnice přivítalo. Vyzvalo ale současně britské úřady, aby ruské straně „okamžitě“ předložily důkazy o tom, že Ruska jedná z vlastní vůle. „Potřebujeme okamžité důkazy, že to, jak se s ní zachází, se děje z její vlastní vůle,“ citovala z prohlášení ambasády agentura TASS.

O možnosti nové identity pro Skripalovy, otrávené počátkem března armádním jedem na jihu Anglie, informoval o víkendu britský list The Sunday Times. Londýn tak prý chce bývalého plukovníka ruské armádní rozvědky a jeho dceru uchránit před dalšími útoky. O přesídlení už podle The Sunday Times jednala britská tajná služba MI6 se svými protějšky z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Ruská ambasáda podobné plány odsoudila s tím, že „izolace“ Skripalových by znemožnila seznámit se s jejich verzí událostí. Šlo by prý navíc o faktický únos ruských občanů, protože Julija Skripalová i její otec jsou držiteli ruského pasu. Skripal je kromě toho ještě občanem Spojeného království.

ČTK
  • 11Diskuse