6. dubna 2018 15:01, aktualizováno  18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skripal je při vědomí a komunikuje. Novičok stál život jeho kočku a dvě morčata

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 54Diskuse
Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále... | foto: Reuters

SALISBURY Zdravotní stav bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala už není kritický a „rapidně se zlepšuje“. Rusův organismus podle lékařů dobře reaguje na léčbu po březnovém útoku nervovým jedem novičok. Oznámila to v pátek nemocnice v jihoanglickém Salisbury, kde byli před měsícem Skripal a jeho dcera Julija otráveni. Otravu nervovým agentem nepřežila jeho kočka a dvě morčata.

„Dobře reaguje na léčbu, rapidně se zlepšuje a už není v kritickém stavu,“ uvedla ředitelka oblastní nemocnice v Salisbury Christine Blanshardová. Skripal je při vědomí a komunikuje s personálem nemocnice, napsal zpravodajský web BBC.

Britské úřady se také svěřily se zdravotním stavem Skripalových zvířat. Podle Moskvy šlo totiž o důležité důkazy, které Kreml skrýval. Británie tedy odhalila, že když se vyšetřovatelé dostali do Skripalova uzavřeného domu, jeho dvě morčata byla již mrtvá - zřejmě zemřela žízní - a jeho kočku bylo nutné utratit. Zvířata byla následně spálena, aby nedošlo k šíření novičoku.

Ve čtvrtek prostřednictvím policie zveřejnila prohlášení Julija Skripalová a uvedla, že každým dnem nabírá na síle. Blanshardová k tomu v pátek dodala, že 33letá žena se „může těšit na den, kdy bude natolik zdravá, že bude moci opustit nemocnici“. Se svým 66letým otcem jsou v péči lékařů více než měsíc poté, co byli 4. března nalezeni v bezvědomí na lavičce v Salisbury.

Premiérka Mayová navštívila místo, kde byl otráven Skripal a jeho dcera.
Policista před barem Mill, kde byly nalezeny zbytky chemické látky, která otrávila Sergeje Skripala a jeho dceru.

„Jakákoli spekulace o tomto datu (propuštění z nemocnice), by byla přesně tím - spekulací. Do té doby požádala Julija o soukromí, zatímco bude pokračovat její zotavování, chtěla bych vyzvat média, aby žádost respektovala,“ dodala Blanshardová. Informace prý poskytla v reakci na čtvrteční „intenzivní“ zpravodajství médií.

Jednou ze čtvrtečních zpráv byla také informace o tom, že do Británie hodlá přijet Julijina sestřenice Viktorija, aby zjistila, zda se její příbuzná nechce vrátit do Ruska. Britská média se ale v pátek od ministerstva vnitra dozvěděla, že její žádosti o vízum nebylo vyhověno. „Odmítli jsme žádost Viktoriji Skripalové o cestovní vízum z důvodu, že její žádost nevyhovovala příslušným pravidlům,“ řekl Reuters mluvčí ministerstva.

Britští představitelé dříve opakovaně obvinili ze spáchání útoku nervovou látkou Rusko. Londýnský deník The Times v pátek napsal, že britské tajné služby určily armádní laboratoře v ruském městě Šichany jako zdroj použitého novičoku a tuto informaci předaly svým spojencům. Moskva vinu rezolutně odmítá, v reakci na zprávu o Skripalově zdravotním stavu napsala ruská ambasáda na twitter: „Dobrá zpráva!“.

ČTK, Lidovky.cz
  • 54Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!