24. června 2013 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dejte nám pokoj, nejsme žádná světová senzace, prosí Mandelova dcera

Nelson Mandela s rodinou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela s rodinou | foto: Reuters

Stav bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely zůstává i nadále kritický. Nemocnice v metropoli Pretorii, kde je bojovník proti apartheidu hospitalizován, je v obležení médií. Na to si stěžují příslušníci jeho rodiny. "Není to žádná světová událost, je to hluboce osobní tragédie a poslední vzácný čas s mým otcem," říká Mandelova dcera Makaziwe pro CNN.

Makaziwe se narodila v roce 1953 Mandelovi a jeho první ženě Evelyn. "Bereme každý den tak, jak přichází, a modlíme se k Bohu," uvedla v rozhovoru. "Jako jeho dcera se modlím za to, aby byl jeho odchod klidný... Dal toho světu tolik. Myslím si, že je klidný," dodala.

Mandelova rodina ale naopak příliš klidu nenachází. "Je hrozné, to mediální šílenství, kempování před nemocnicí. Lidé mluví o věcech, o kterých nic neví a kterým nerozumí. Chtějí nás poučovat, jak bychom se měli chovat, co bychom měli dělat," zlobí se Makaziwe.

"To myslí vážně? Je to náš otec. Dědeček našich dětí. Neměli jsme ho v našich životech po tu nejdůležitější část. Tohle je pro nás velmi citlivá a posvátná doba. Čekala bych, že svět ucouvne a dá nám pokoj," kroutí nechápavě hlavou Makaziwe.

ČTĚTE DÁLE:

"Jeho krev proudí v našich žilách. Našich. Dejte nám prostor, ať můžeme být se svým otcem. Ať už jsou tohle jeho poslední chvíle či ne. Musíte se stáhnout," dodává rozhodně.

Jak popsala, v jejich kmeni Tembu nikdy nenechají člověka odejít do té chvíle, než jim řekne: Děti, rodino, nechte mě jít. "Můj otec nám toto ještě neřekl. Ještě nenastal konec. Jen Bůh ví, kdy k tomu dojde," řekla Mandelova dcera.

O zhoršení Mandelova stavu informoval v neděli večer úřad jihoafrického prezidenta. "Stav bývalého prezidenta Nelsona Mandely je kritický," oznámil mluvčí Jacoba Zumy Mac Maharaj. Prohlášení o exprezidentově zdraví bylo vydáno poté, co Zuma nemocnici navštívil a hovořil i s Mandelovou manželkou Graçou Machelovou. "Lékaři dělají všechno pro to, aby se jeho stav zlepšil," uvedl Zuma.

Veronika Šmídová, ČTK