21. února 2009 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Demonstranti žádali Putinovu demisi

Demonstranti v Moskvě žádali demisi Putinovy vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti v Moskvě žádali demisi Putinovy vlády | foto: ČTK

MOSKVA Demisi ruské vlády premiéra Vladimira Putina požadovali v Moskvě účastníci protivládní demonstrace, kterou svolalo opozičním hnutí Solidarita vedené Garrim Kasparovem. Podle pořadatelů akce se sešlo na 400 demonstrantů, místní média hovořila o více než 300 osobách.

Demonstrace, která byla první úřady povolenou protivládní akcí Solidarity, se podle zahraničních pozorovatelů konala v klidu. Policie podle agentury Interfax však zadržela sedm přívrženců Putinovy vlády, kteří se chystali rozvinout transparenty odsuzující opozici.

Ruská opozice pořádá pravidelně hlavně nepovolené demonstrace, proti kterým rázně zasahují bezpečnostní síly. Například 31. ledna v ulicích ruské metropole zatkly desítky protivládních aktivistů. Mimořádně tvrdě policie zakročila proti podobné demonstraci loni v prosinci v Moskvě. Jedině odchod Putina a jeho vlády umožní Rusku se vypořádat s nynější finanční krizí, prohlásil na shromáždění bývalý šachový šampion Kasparov. S davem potom skandoval "Rusko bez Putina".

Ve městě Nižnij Novgorod asi 400 kilometrů východně od Moskvy dnes ruští komunisté uspořádali demonstraci proti ekonomickým opatřením, která přijala vláda pro boj s krizí. Podle Interfaxu se zde sešlo asi 700 lidí.

Většina Rusů je však přes veškeré výzvy opozice podle průzkumů přesvědčena o tom, že nikdo by nemohl řídit zemi lépe než současné vedení. Z nedávného průzkumu střediska VCIOM vyplynulo, že Putinovu práci schvaluje 74 procent Rusů.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.