Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Desetitisíce lidí požadovaly v Barceloně propuštění politiků, kteří loni vyhlásili samostatnost

Katalánská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánská vlajka. | foto: Reuters

Barcelona Desetitisíce lidí v sobotu zaplnily ulice Barcelony při demonstraci za propuštění katalánských separatistických politiků zadržovaných kvůli obvinění ze vzpoury. Lidé po španělské vládě požadovali „politická gesta“ v podobě propuštění politických vůdců, uvedl v sobotu deník La Vanguardia. Jejich obhájci v pátek oznámili, že budou požadovat zproštění obvinění a jejich propuštění na svobodu.

V katalánských věznicích nyní sedí devět tamních politiků, jimž hrozí až 25 let vězení za vzpouru v souvislosti s loňským uspořádáním nepovoleného referenda o nezávislosti Katalánska a následným pokusem o vyhlášení samostatnosti.

Německý soud ve čtvrtek prohlásil za přípustné vydat bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta do Španělska na základě obvinění ze zpronevěry veřejných financí, nikoli však na základě obvinění ze vzpoury.

Katalánský expremiér Carles Puigdemont.

Katalánský expremiér Carles Puigdemont.

Sobotní pochod svolaly hlavní katalánské separatistické organizace a sdružení rodin vězněných. Pod heslem „Ani vězení, ani exil, chceme vás doma“ se davy sešly kolem 19:00 SELČ. Kromě propuštění politiků z vazebních věznic také požadovali i možnost návratu těch, kteří uprchli do zahraničí.

„Vyšli jsme dnes, vyjdeme zítra a budeme to dělat tak dlouho, dokud nebudou svobodní oni i náš lid,“ prohlásil na sobotní demonstraci katalánský premiér Quim Torra. Politik označil španělskou justici za nemorální, když připouští „politické vězně“ odloučené od rodin a přátel.

Samotný Puigdemont vyzval své přívržence k účasti na sobotní demonstraci. „Ulice Barcelony dnes musí zaplnit svoboda,“ vyzval prostřednictvím Twitteru.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!