Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dětem ve školách topili radioaktivním uhlím

Svět

  19:00
BIŠKEK - Tvrdá zima zasáhla i střední Asii, kde se teploty v noci pohybují mezi 20 a 30 stupni pod nulou. V Tádžikistánu bylo kvůli mrazům zrušeno vyučování na všech základních školách. V sousedním Kyrgyzstánu děti do školy musejí, přestože i tam o "uhelných prázdninách" uvažují. Zjistilo se totiž, že uhlí uskladněné ve školách je radioaktivní.
Černé uhlí (ilustrační foto)

Černé uhlí (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Skandál s uhlím propukl nejprve v Čujské oblasti na severu země, kde místní hygienik zaznamenal zvýšenou úroveň radiace přesahující normu až pětadvacetkrát. Postupně se zjistilo, že nejméně ve dvaceti školách a jeslích jsou uskladněny stovky tun radioaktivního uhlí dovezeného na podzim z Kazachstánu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ředitel kyrgyzské dovozní firmy byl zatčen, kontrolu nad situací převzal prezident země Almazbek Atambajev. Nařídil, aby do konce týdne bylo ze všech škol vyvezeno zamořené palivo, které bude provizorně uskladněno v areálu centrální teplárny v metropoli Biškeku. Zatím tam speciální vozidla převezla na 700 tun uhlí, dalších 9000 tun na transport čeká.

Podle sdělení kyrgyzské vlády zahájily místní úřady jednání s kazašským vývozcem o zpětném převozu radioaktivního uhlí do Kazachstánu.

Autoři: ,