Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Dezinformace, které lahodí uchu. K rozkladu Blízkého východu před 20 lety přispělo selhání západních médií


Americký voják Kirk Dalrymple sleduje svržení sochy Sadáma Husajna v centru Bagdádu. (9. dubna 2003) | foto: Goran TomasevicReuters

Premium Analýza
Dezinformace jsou dnes na mezinárodní scéně nejčastěji spojovány s podporou ruských zájmů – ať už jde o skutečné výmysly, anebo pravdivé údaje, které však nevyhovují západnímu narativu. Před dvaceti lety to přitom byla řada prominentních členů české, ale i světové politické a mediální scény, kteří právě šířením dezinformací napomohli ilegální americko-britské agresi proti Iráku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Hlavními argumenty invaze bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, zahájené 20. března 2003, a následného svržení režimu Saddáma Husajna bylo, že navzdory systematickým a přes deset let trvajícím inspekcím OSN stále vlastní a vyvíjí zbraně hromadného ničení a že spolupracuje s teroristy z al-Káidy.

Nic z toho se nepotvrdilo a neospravedlnilo invazi, což mj. v roce 2016 potvrdila i obsáhlá zpráva Chilcotovy komise, která vyšetřovala britské zapojení do této války.

O chemickém delfínovi

I v českých médiích přitom v letech 2002 a 2003 kolovaly texty například o tom, jak Saddámův režim přestavuje československé letouny L-29 Delfín (tzv. bohemika jsou ve zpravodajství ze zahraničí přece vždycky ceněna) na bezpilotní drony napěchované chemickými a biologickými zbraněmi.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat