Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vědecká práce za sedm hodin? Rumunským korupčníkům pomáhá z vězení psaní

Rumunští prominenti z řad vrcholných expolitiků a podnikatelů, které soud... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rumunští prominenti z řad vrcholných expolitiků a podnikatelů, které soud... | foto: Reuters

BUKUREŠŤ/PRAHA Být vlivný a bohatý otevírá mnohé jinak nedostupné dveře všude na světě. Být ovšem vlivný a bohatý v Rumunsku otevíralo ještě donedávna dokonce i dveře od vězeňských cel. A to velmi pozoruhodným způsobem, který nemá vyjma této balkánské země nikde jinde v Evropské unii obdoby.

Rumunští prominenti z řad vrcholných expolitiků a podnikatelů, které soud poslal za mříže nejčastěji za korupci, praní špinavých peněz, krácení daní či vydírání, v posledních letech objevili kličku, jak si zkrátit tresty. Ke smazání 30 dní za mřížemi stačí podle legislativy, která v obměněné podobě přetrvala od roku 1969 až do současnosti, napsat a publikovat vědeckou práci.

Zatímco v letech 2007 až 2010 takto vznikla v průměru podle rumunské ministryně spravedlnosti Prunaové jedna publikace ročně, v roce 2014 jich už bylo 90 a loni takřka čtyřikrát tolik – rovných 340. Některé práce přitom vznikly dosti nestandardně, v rekordně krátkém čase, kdy je zřejmě napsal někdo jiný, nebo jsou to rovnou plagiáty.

Pomoc pro řadu prominentů

Zákona, prostřednictvím něhož chtělo Ceauşeskovo komunistické Rumunsko zapřáhnout do pracovního procesu ve věznicích i intelektuály nehodící se pro tvrdou manuální práci, využila za poslední roky celá řada prominentů.

Patří mezi ně mimo jiné i jeden z nejbohatších Rumunů, vlastník několika televizních stanic a někdejší senátor Dan Voiculescu. Soud ho v srpnu 2014 poslal na deset let za mříže za praní špinavých peněz. Jako jeden z nejproduktivnějších vězeňských psavců stihl tento mediální magnát od té doby publikovat už deset akademických prací, čímž si z trestu odmazal něco kolem deseti měsíců.

Voiculescu měl svého času velmi úzké vazby na dnes již bývalého premiéra Victora Pontu. Ten odstoupil loni na podzim oficiálně pod tlakem pouličních protestů kvůli smrti víc než čtyř desítek lidí v jednom z bukurešťských klubů. Premiér Ponta nicméně už dlouhé měsíce předtím čelil výzvám k demisi kvůli mnohačetným obviněním z korupce.

Victor Ponta.
Rumunský prezident Klaus Iohannis.

Přinejmenším stejně jako samotná existence takovéto možnosti snížení trestu, která získala na nebývalé oblibě mezi prominentními vězni, ovšem vyvolává rozpačité reakce i samotná kvalita prací. Aby text mohl být označen za vědecký, musí jeho téma schválit některý z rumunských akademiků a následně musí být publikován v některém z odborných časopisů či pod odborně zaměřeným vydavatelstvím. Jak ale upozornila rumunská protikorupční prokuratura, jež se záležitostí začala zabývat, některé práce vznikly za dosti nestandardních okolností.

Například jedna z publikací totiž navzdory tomu, že čítá 212 stran, vznikala za mřížemi pouhopouhých sedm hodin. Jiný blíže neupřesněný odsouzený, o němž informovala prokuratura, pro změnu sepsal práci o 180 stranách oficiálně za 12 hodin. Vyvstává tak přirozeně podezření, že některé texty musel za vězně napsat někdo jiný nebo jsou to plagiáty.

Přehlasovaná ministryně

Naznačuje to i fakt, že vězni nemají přístup k internetu ani do odborných knihoven, ak některým materiálům tak zkrátka nemají přístup. Navíc mnozí z nich nemají žádnou zkušenost s odbornými publikacemi.

Poté, kdy se počátkem roku kauza kontroverzních vězeňských prací dostala na veřejnost, oznámila ministryně spravedlnosti Raluca Prunaová, že takovéto praktiky nelze dále tolerovat. Jenže, nebyla by to tato balkánská země, notoricky proslulá korupcí, aby prsty mocných a bohatých velmi pravděpodobně nezasáhly i zde.

Počátkem měsíce proto byla Prunaová přehlasována a vláda platnost zákona jen pozastavila do 1. září. Co bude poté, se teprve uvidí. Třeba v budoucnu takovouto práci nabídne i stíhaný expremiér Ponta, bude-li odsouzen. Zkušenosti s obdobnými rychlopracemi už má – předloni přišel o doktorský titul, svoji disertační práci totiž opsal.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.