130 let
Discovery po technických a povětrnostních se sedmičlennou posádkou konečně vzlétl.

Discovery po technických a povětrnostních se sedmičlennou posádkou konečně vzlétl. | foto: ČTK

Discovery po technických a povětrnostních problémech vzlétl

Svět
  •   7:32
MYS CANAVERAL - Z amerického vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral dnes konečně vzlétl raketoplán Discovery k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Předcházející starty odložil Úřad pro letectví a vesmír (NASA) tento týden kvůli nepříznivé povětrnostní situaci a kvůli technickým problémům.

Raketoplán se sedmičlennou posádkou na palubě odstartoval minutu před půlnocí z pátku na dnešek místního času, tedy dnes v 05:59 SELČ. Do kosmu vynesl vedle sedmi tun zásob a vybavení také pětistého člověka v dějinách. Stal se jím pilot Kevin Ford. Na palubě Discovery je s dalšími dvěma astronauty-nováčky; po dnešku se tak za hranici atmosféry podívalo už 502 lidí, včetně šesti vesmírných turistů.



Raketoplán měl původně vzlétnout v úterý, kdy byl jeho start odložen kvůli špatnému počasí. Další pokus zhatila závada na palivovém ventilu. Ani dnešní start se neobešel bez komplikací. Blesky v okolí Kennedyho vesmírného střediska však ustaly včas, aby stroj mohl vzlétnout. "Matka příroda s námi tentokrát spolupracuje... Přejeme ti a tvému týmu hodně štěstí," vzkázal před zažehnutím motorů veliteli letu Ricku Sturckowovi ředitel startu Pete Nickolenko.

Sedmičlenná posádka v posledních hodinách před startem raketoplánu Discovery.
Působivou podívanou na noční obloze sledovaly tisíce zájemců. Byli tak svědky pravděpodobně posledního nočního startu raketoplánu. Zbývajících šest letů před jejich vyřazením ze služby v příštím roce se má odehrát za dne nebo vpodvečer.

Discovery má ve vesmíru pobýt 13 dní. U ISS zakotví v pondělí ráno SELČ a stráví u ní devět dní, během nichž astronauti vystoupí třikrát do volného kosmického prostoru. Raketoplán na stanici veze mimo jiné šest myší, na nichž se bude testovat vliv stavu beztíže na lámavost kostí, jež trápí astronauty. Podle agentury AP budou tito hlodavci po člověku teprve druhými savci, kteří budou dlouhodobě pobývat na orbitální stanici. Na Zemi se mají vrátit v listopadu s příští misí raketoplánu Atlantis.

Pro stálou posádku orbitálního komplexu, v níž Američana Tima Kopru vymění jeho krajanka Nicole Stottová, má Discovery také běžecký trenažér Colbert, pojmenovaný po populárním americkém komikovi Stephenu Colbertovi. Ten původně usiloval o to, aby po něm NASA pojmenoval nový modul ISS, nakonec jako cenu útěchy ponese jeho jméno alespoň tělocvičný přístroj.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás