19. června 2017 18:51, aktualizováno  20:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do muslimů u londýnské mešity najel 47letý Darren Osborne z Cardiffu

Darren Osborne | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darren Osborne | foto: Facebook

LONDÝN/PRAHA Darren Osborne, který z neděle na pondělí útočil u mešity ve Finsbury Parku, byl zatčen na základě podezření z terorismu. Útočník, který údajně křičel: „Chci zabít všechny muslimy", když najel dodávkou do davu, má být manželem a otcem čtyř dětí s rodinným sídlem v Somersetu.

Sedmačtyřicetiletý Darren Osborne z Cardiffu najel dodávkou do shromážděných lidí v ulici Seven Sisters Road poblíž mešity ve Finsbury Parku. Podle deníku The Guardian si útočník dodávku pronajal v neděli ráno. Krátce po pondělní půlnoci zadržela Osbornea policie za podezření z pokusu o vraždu, nelze vyloučit možnost teroristického útoku.

„Zacházíme s tím jako s teroristickým útokem. Londýnská policie je šokovaná z toho, co se stalo, stejně jako lidé z místní komunity nebo v celé zemi,“ uvedla komisařka metropolitní policie Cressida Dicková.

Osborne nebyl znám úřadům, řekl náměstek ministryně vnitra pro otázky bezpečnosti Ben Wallace.

Dodávka, kterou řidič najel do lidí před londýnskou mešitou.
Policejní zátaras poblíž Finsbury Parku.

Podle Dickové bude členy muslimské komunity v okolí jejich londýnských modliteben v nadcházejících dnech střežit mnohem více policistů. „Jakoukoli formu zločinů z nenávisti bereme vážně,“ uvedla šéfka metropolitní policie. Teroristé podle ní společnosti nerozdělí, naopak posílí odhodlanost policie bojovat proti zločinu.

BBC informovala, že Osborne vyrůstal v západoanglickém městě Weston-super-Mare. Naposledy žil v Cardiffu a právě ve velšské metropoli v pondělí policie prohledala jeho byt.

Z Walesu pochází také dodávka, s níž muž útočil. Podle ministra pro záležitosti Walesu Aluna Cairnse si ji půjčil u firmy v Pontyclunu nedaleko Cardiffu.

bapBarbora Pospíšilová, ČTK

Najdete na Lidovky.cz