Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Do Soči pojede místo Obamy Kingová. Lesbička, co vyhrála Bitvu pohlaví

Svět

  17:43
Je to jasný signál ruským politikům: homofobní jednání neschvalujeme. Američané poprvé v novém tisíciletí nevyšlou s olympijskou delegací žádného čelného představitele státu. Místo toho bude ve výpravě Billie Jean Kingová. Vítězka slavné tenisové Bitvy pohlaví, lesbička a bojovnice za ženská práva.

Billie Joan Kingová. foto: Reuters

Ve Vancouveru 2010 vedl olympijskou výpravu viceprezident Joe Biden, o dva roky později v Londýně první dáma Michelle Obamová. Nyní do Soči poletí dva sportovci, kteří se otevřeně hlásí k homosexualitě, a několik druhořadých politiků.

Je to zřejmý vzkaz putinovskému Rusku, které letos zavedlo kritizované zákony proti "propagandě gayů a lesbiček" a další omezující opatření. Nevládní organizace a bojovníci za rovná práva je považují za diskriminační.

Americká diplomacie však svůj výběr komentovala hodně opatrně. Přeci jen k bojkotu her v Moskvě 1980 má nezvykla volba olympijské delegace ještě daleko. 

"Delegace bude reprezentovat rozmanitost, která je znakem Spojených států. Prezident Obama ví, že to ukáže světu americké odhodlání, rozmanitost a týmovou práci," cituje Bílý dům.

Sám Barack Obama má údajně tak nabitý program, že do Soči nezvládne přijet. Svou neúčast na zimních olympijských hrách Rusku už ohlásili i francouzský prezident Francois Hollande, jeho německý kolega Joachim Gauck a nově také polský premiér Donald Tusk. Český prezident Miloš Zeman do Soči vyrazí.

Žena, která porazila muže

Obamu tak v přímořském Soči nahradí žena, která se proslavila legendární výhrou v takzvané Bitvě pohlaví. V roce 1973 jako druhá hráčka tenisového žebříčku vyzvala veterána Bobbyho Riggse a před zraky milionů Američanů ho smetla ve třech setech. Byl to velký krok v cestě za rovnoprávnost pohlaví a emancipaci žen.

A to i přesto, že vítězství dodnes budí pochybnosti a letos v září jeden ze svědků  prohlásil, že Riggs schválně prohrál kvůli pletkám s mafií. "Lesba, která muže k ničemu nepotřebuje, porazila šovinistické prase," pošťuchovali se tehdy soupeři.

Šedesátiletá Kingová, která veřejně vystupuje na obranu práv homosexuálů a žen, je prý účastí v olympijské delegaci na zahajovacím a závěrečném ceremoniálu hluboce poctěna.

ČTĚTE TAKÉ

"Jsem hrdá, že můžu spolu se členy LGBT podpořit naše sportovce v Soči, a doufám, že ty hry budou skutečně zlomovým okamžikem k veřejnému přijetí všech různých lidí po celém světě," prohlásila.

Kingovou bude v Soči doprovázet další sportovkyně, která se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, hokejistka Caitlin Cahowová. Dalšími členy výpravy jsou například americký ambasador v Rusku Michael McFaul, krasobruslař Brian Boitano nebo prezidentův poradce Rob Nabors.

Samotní sportovci kteří se zúčastní soutěží, budou ovšem mít k vyjádření svých názorů jen minimální prostor. Jakákoliv politická gesta totiž zakazuje olympijská charta, proto například pouze duhový odznak přichycený na bundě může sportovci způsobit vážné potíže.

Autor: