Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Došlo k politickému zemětřesení, zní napříč evropským tiskem

Protievropská Nezávislá strana Spojeného království  (UKIP)  slaví předběžné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protievropská Nezávislá strana Spojeného království (UKIP) slaví předběžné... | foto: Reuters

BRUSEL Za politické zemětřesení označil evropský tisk výsledky voleb do Evropského parlamentu. V nich výrazně posílily krajně pravicové strany, které svou kampaň tradičně zaměřovaly proti integraci Evropské unie. Největší pozornost vyvolalo zejména vítězství nacionalistické Národní fronty (FN) ve Francii, shrnula agentura AFP.

S palcovým titulkem "Politické zemětřesení" na první straně vyšel německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podobně jako většina německých médií se zaměřuje na triumf Národní fronty, který "bude mít významné důsledky". Slogan francouzských nacionalistů "už ne Evropu" by se měl brát vážně, upozornil deník.

O volebním šoku hovoří nejčtenější německý list, bulvární Bild. Konzervativní deník Die Welt napsal, že poražený francouzský prezident François Hollande je dál oslaben a že bude pro něho ještě těžší podnikat nezbytné reformy. "Pro prezidenta Hollandea to je debakl," zdůraznil.

Francouzský šok

O zemětřesení ve Francii referuje také italský list La Repubblica. Deník Corriere della Sera přišel s palcovým titulkem "Šok ve Francii".

"Vítězství Národní fronty je šok, který otřese Francií i celou Evropou," soudí levicový francouzský list Libération. "Tlaková vlna vytvořená stranou Marine Le Penové přesahuje národní hranice," dodává s tím, že se jedná o "skutečnou hrozbu pro evropské myšlenky".

ČTĚTE VÍCE

"FN se prosazuje jako největší strana ve Francii," poznamenává francouzský pravicový deník Le Figaro. "Pro Marine Le Penovou jde o osobní vítězství," doplňuje s tím, že jde i o úspěch jejího nového politického stylu, kterým se jí podařilo překonat poslední překážku v postupu Národní fronty kupředu. Tou překážkou byla démonizace strany jejími protivníky.

Španělský deník El Mundo napsal o "tažení krajní pravice napříč Francií".

"Paní Le Penová vede pochod krajní pravice proti Evropě", domnívá se britský Daily Mail, zatímco Financial Times vidí francouzské nacionalisty "v čele populistického zemětřesení".

Ponížený Cameron

Britský The Times zdůrazňuje triumf britské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která se rovněž populisticky vyhraňuje vůči EU, ale zároveň se distancuje od francouzské Národní fronty. "UKIP se raduje, zatímco Evropa se otáčí doprava," napsal list podle kterého jde pro britského premiéra Davida Camerona o "ponížení".

Portugalské rádio Renascença upozornilo, že nejnovější složení Evropského parlamentu je v dosavadní historii nejméně "europeistické", čili nakloněné myšlence sjednocující se Evropy.

Rakouský deník Kurier se však domnívá, že ostrý posun doprava, který se v Evropě očekával, nebyl nakonec tak výrazný. Dokumentuje to na tom, že Slovenská národní strana nebude mít v Evropském parlamentu svého zástupce. A přitom prý na SNS spoléhaly další evropské krajně pravicové strany, aby vytvořily vlastní skupinu ve Štrasburku.

Španělský list El País uvádí, že tradiční strany v zemi byly přísně potrestány. El Mundo hovoří o debaklu dvou nejsilnějších politických stran ve Španělsku, tedy jak vládních lidovců, tak opozičních socialistů. Katalánský list La Vanguardia uvádí, že systém dvou silných stran zaznamenal svou nejhorší demokratickou porážku od smrti diktátora Franciska Franka v roce 1975.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!