Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
3. srpna 2013 21:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volno podle Hollandea: vláda nesmí daleko a dostala domácí úkoly

Francouzský prezident Hollande si předávání ceny ujít nenechal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Hollande si předávání ceny ujít nenechal. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Ve Francii panuje začátkem srpna kolektivní dovolenková nálada, vládním ministrům ale radost z prázdnin zkazil prezident François Hollande. Podle agentury DPA jim totiž nařídil, že si mohou vzít jen krátké volno a pokud možno se příliš nevzdalovat z vlasti. Navíc dostali domácí úkoly.

Už volba posledního pracovního dne francouzské vlády je symbolická. Kabinet nejednal ve středu jako obvykle, ale proti všem zavedeným tradicím v pátek. Začátek letní pauzy tak prezident posunul na konec týdne, a ministři tedy dají práci vale ve stejný den jako miliony "obyčejných zaměstnanců".

Tím to ale nekončí. Hlava státu dovolila ministrům jen krátkou dvoutýdenní dovolenou. "Prázdniny prostě nemá rád," citoval nejmenovaného ministra deník Le Parisien. "Už skoro padáme vyčerpáním," postěžovala si další členka vlády. List Journal du Dimanche zase napsal, že ministrům bylo doporučeno, aby pokud možno zůstali co nejblíže domovu.

Některým ministrům se představa krátkého odpočinku příliš nelíbí a prezidentovi to tlumočili přes premiéra Jean-Marka Ayraulta. Sám předseda vlády jde nicméně příkladem, sice si chce "pořádně oddechnout", podle všeho ale bude trávit dovolenou na místě vzdáleném jen dvě hodiny od Paříže.

Na dovolenou s domácími úkoly

Pro vysvětlení Hollandeova vztahu k dovoleným je třeba se ohlédnout zpět do minulosti. Třeba loni mu prázdniny zkazily průzkumy veřejného mínění: zatímco před nimi měl podporu 61 procent lidí, po nich podpora výrazně klesla, a to až na 46 procent. Těžko za tím ale stály jen poněkud nelichotivé snímky Hollandea v plavkách.

Letos si prezident údajně užívá volna ve státní rezidenci La Lanterne, nedaleko zámku Versailles. A dřív než vláda zabalila kufry, dostala úkoly.

"Na prázdniny mám pro vás domácí úkol," žertoval podle deníku Le Figaro prezident na zasedání vlády. Ministři se prý mají zamyslet na téma Francie v roce 2025 a přijít s návrhy na reformu státní správy či důchodového systému.

Francouzská realita nyní odpočinku opravdu příliš nepřeje: nezaměstnanost měsíc co měsíc láme rekordy a na konci června bylo bez práce přes tři miliony lidí. Hospodářství se potácí na hranici recese a výsledky za rok 2013 budou přinejlepším těsně v plusu.

Ne všem se ale pracovní aktivita v čase dovolených zamlouvá. Podle listu Le Parisien je v dnešní době ostudné považovat dovolenou za jakýsi luxus nebo nadstandard. Právě zavedení placené dovolené v roce 1936 bylo totiž pro francouzskou levici historickým vítězstvím.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.