19. července 2014 19:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva dny po letecké katastrofě: těla obětí se rozkládají a důkazy mizejí

Mnoha obětem padajícím z rozervaného letounu proud vzduchu strhl oblečení. Na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnoha obětem padajícím z rozervaného letounu proud vzduchu strhl oblečení. Na... | foto: Reuters

KYJEV UVNITŘ VIDEO. Ukrajinští i západní novináři přinesli další znepokojivé zprávy o situaci na místě pádu malajsijského letadla, v jehož troskách ve čtvrtek zahynulo téměř tři sta lidí. Vzbouřenci, kteří místo dopadu trosek kontrolují, podle informací očitých svědků převážejí mrtvá těla do Doněcku, jiná ponechávají napospas rozkladu v teplém letním počasí. Podle agentury Reuters roste nebezpečí, že věcné důkazy zmizí nebo budou zničeny.

UPOZORNĚNÍ: FOTOGALERIE OBSAHUJE DRASTICKÉ SNÍMKY

Na místě tragédie, které už silně zapáchá, stále leží desítky mrtvých těl. Některá záchranáři nechali v plastových pytlích ležet podél silnice. "Vaky jsou otevřené a stav pozůstatků je opravdu velmi špatný," hlásil telefonicky mluvčí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw.

VÍCE K TÉMATU:

"Je to děsivý pohled." Zkázu malajsijského letadla nepřežilo všech 298 cestujících, z nich 192 Nizozemců. V letadle zahynulo osmdesát dětí.

Místo dopadu trosek se nachází uprostřed slunečnicových a pšeničných polí mezi dvěma malými vesnicemi. Trosky jsou roztroušeny na ploše asi 20 čtverečních kilometrů. Podle ukrajinské vlády separatisté převezli 38 mrtvých těl na doněckou prosekturu. Asistovali jim přitom údajně lidé se silným ruským přízvukem.

V prohlášení kyjevské vlády se rovněž uvádí, že nákladní vozy povstalců převezly do Ruska části zničeného letadla. Do pytlů bylo podle Bociurkiwa naloženo asi 80 těl.

’Bezohledné chování na místě tragédie’

Krajní rozhořčení dal najevo nizozemský premiér Mark Rutte. "Byl jsem šokován obrázky, které ukazují děsivě bezohledné chování na tom tragickém místě," řekl v Amsterodamu novinářům. "Těla mrtvých tahali po zemi a nechali je shnít," dodal.

Možnosti pozorovatelů OBSE jsou omezené. "Dohlížíme na bezpečnost místa dopadu a na podmínky, v nichž se ostatky nacházejí, na osobní věci mrtvých a stav úlomků," řekl mluvčí OBSE. O černých skříňkách mise žádné informace nemá, od jejich obsahu si ale prý mnoho neslibuje. Experti tvrdí, že rozhodujícím důkazem může být jen nějaká část střely, pokud se podaří ji nalézt.

VIDEO. Záchranáři odnášejí ostatky obětí pádu boeingu

Letadlo s téměř třemi stovkami lidí na palubě dopadlo u malé ukrajinské obce Hrabove, která leží zhruba na půli cesty mezi Doněckem a Luhanskem, asi dvacet kilometrů severně od osmdesátitisícového průmyslového města Torez. Podle svědectví zpravodaje Reuters hlídky povstalců zakazovaly misi OBSE přístup k troskám s tím, že pozorovatelé musejí vyčkat na vyšetřování vedené separatisty.

Vzájemné obviňování

Z blokování práce pozorovatelů se vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Z hlavních měst Ruska i Ukrajiny zazněla obvinění z likvidace klíčových důkazů a zabavení černých skříněk. Povstalecký vůdce Alexandr Borodaj na tiskové konferenci v Doněcku prohlásil, že vzbouřenci skříňky nemají. Kyjevská vláda sice včera oznámila, že černé skříňky jsou na ukrajinském území a budou předány do Kyjeva, dnes ale uvedla, že o osudu skříněk nic neví.

Krajem podle novinářů kolují informace o rabování a drancování. Povstalci se zapřísahají, že se podobným jevům snaží zabránit.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?