Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dva pumové atentáty v Damašku. Zemřely desítky lidí

Atentát v Damašku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atentát v Damašku | foto: Reuters

DAMAŠEK Nejméně 34 mrtvých a přes 80 raněných si vyžádaly dva pumové atentáty na východním předměstí Damašku. Informovala o tom syrská státní televize, která citovala ministerstvo vnitra. Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) hovoří o 38 obětech.

Oznámila, že bomby byly umístěny ve dvou automobilech na předměstí Džaramána, které obývají drúzové a křesťané. Syrské opozici se dnes podařilo sestřelit u hranice s Tureckem vojenské letadlo a zajmout jeho pilota.

Na televizních záběrech z dějiště atentátů v Damašku je vidět požárníky hasící ohořelé automobily. Několik aut v jejich blízkosti zdemolovala suť pobořených domů. Nálože vybuchly téměř zaráz před 06:00 SEČ. Státní sdělovací prostředky útoky připisují teroristům, na Al-Káidu ukazují některé agentury vzhledem k provedení a také časové simultánnosti útoků.

Boje jsou dnes hlášeny také ze severu a z centra Sýrie. Pět náletů má za sebou město Maarat an-Numán v provincii Idlib. Do rukou opozice padlo v říjnu a armáda tak přišla o významnou trasu pro zásobování svých jednotek na severu. Vojsko dnes bombardovalo také dvě čtvrtě Aleppa, u něhož se opozici vůbec poprvé v úterý podařilo sestřelit armádní vrtulník raketou země-vzduch. Stroj se účastnil bojů o vojenskou základnu severně od Aleppa.

ČTĚTE TAKÉ:

Dnes povstalci podle agentury AFP sestřelili raketou v provincii Aleppo armádní stíhačku. Stroj se zřítil, ale pilota se podařilo zaujmout.

OSDH, která situaci v Sýrii monitoruje z exilu, oznámila, že při úterních bojích zahynulo 132 lidí, mezi nimi 58 civilistů.

V noci na dnešek se výbor pro lidská práva Valného shromáždění OSN vyslovil pro rezoluci odsuzující syrskou vládu za závažné porušování lidských práv a základních svobod občanů. Rezoluce žádá zastavení útoků na civilisty, propuštění vězňů a nezávislé vyšetření porušení mezinárodního práva. Pro text bylo 130 zemí, proti 12 států, mezi nimiž byly tradiční opory Damašku - Rusko, Čína a Írán.

Valné shromáždění OSN má o této rezoluci hlasovat v prosinci a o jejím přijetí se nepochybuje. Není v ní zmínka o syrské opozici, pouze vyjádření obav ze stupňování syrského konfliktu.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

FIT Dental, s.r.o.
Zubní lékař / ka

FIT Dental, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč