Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bývalý katalánský premiér Puigdemont přišel na belgickou prokuraturu. Soudce ho nechal na svobodě

Puigdemont se svým advokátem se dostavil do Bruselu na prokuraturu. foto: Reuters

BRUSEL - Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce. Podle deníku El País nechaly belgické úřady Puigdemonta na svobodě.
  12:06aktualizováno  12:56

Puigdemont, jemuž ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017, dal najevo ochotu spolupracovat s belgickými úřady. Španělské justici se vydat odmítá, protože ji nepovažuje ze nezávislou, a svůj proces označuje za politický.

Puigdemont opustil německou vazbu a vyzval k propuštění svých kolegů

Deník La Vanguardia dnes napsal, že belgický soudce nechal Puigdemonta na svobodě a nestanovil žádnou kauci. Katalánský expremiér ale nesmí bez svolení místních úřadů opustit Belgii.

Puigdemont utekl do Belgie koncem října 2017 s několika dalšími členy své vlády, kterou krátce předtím španělská vláda odvolala a převzala po ní dočasně vedení Katalánska. S postupem Madridu vyslovila souhlas horní komora španělského parlamentu na základě článku 155 španělské ústavy. Už začátkem listopadu na Puigdemonta vydali ve Španělsku evropský zatykač. Také tehdy se Puigdemont a jeho čtyři kolegové dobrovolně vydali belgickým úřadům, byli zatčeni a den nato propuštěni.

Katalánský expremiér Carles Puigdemont
Katalánský expremiér Carles Puigdemont.

O Puigdemontově vydání, či nevydání do Španělska bude nyní rozhodovat bruselský soud. Celá procedura v Belgii, včetně Puigdemontových případných odvolání, může trvat až 90 dní.

Evropský a mezinárodní zatykač na Puigdemonta vydal španělský soudce Pablo Llarena v pondělí po zveřejnění verdiktu nad skupinou katalánských politiků, z nichž devět dostalo za referendum o nezávislosti vysoké tresty vězení. Llarena přitom svůj dřívější eurozatykač a mezinárodní zatykač na Puigdemonta loni v červenci zrušil a ponechal tehdy v platnosti jen zatykač národní. Udělal to poté, co německý soud umožnil vydat Puigdemonta do Španělska pouze kvůli obvinění ze zpronevěry veřejných peněz, použitých na uspořádání referenda, ale nikoli kvůli obvinění ze vzpoury. Vydáním se tehdy zabýval německý soud, protože Puigdemont nakrátko odjel z Belgie do Německa, kde byl zadržen.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...