Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dvanáctihodinové kolony u Doveru. Francouzi se nám mstí za brexit, míní Britové

Zácpy před kontrolami v anglickém Doveru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zácpy před kontrolami v anglickém Doveru. | foto: Reuters

LONDON Pro Brity, kteří se vydávají na prázdninovou dovolenou do Evropy, je to noční můra. Před Doverem totiž uváznou v obrovských dopravních zácpách, někdy musí v autech i spát. O viníkovi mají jasno: Francie zpřísnila kontroly na hranicích. „Mstí se nám za brexit,“ míní Britové.

Dover, odkud vyplouvají trajekty do Francie, a Folkenstone, kde je vjezd do tunelu pod Lamanšským průlivem, jsou pro Brity vstupní brány při jízdě na dovolenou do kontinentální Evropy.

Jenže v Doveru, jak píše server CNN, čeká na turisty francouzské klepeto: pohraničníci, kteří v rámci opatření proti terorismu důkladněji kontrolují každé vozidlo a každou osobu, která chce vstoupit na francouzské území.

Dlouhé kolony před přístavem v Doveru.

Dlouhé kolony před přístavem v Doveru.

V neděli se kolony před Doverem natáhly, lidé v nich čekali až 12 hodin. Amy Capronová se na Twitteru podělila o své zážitky. Před Doverem strávila v autě s dětmi 17,5 hodiny. Na dálnici si vařili i párky. Cesta do Itálie jim nakonec trvala neuvěřitelných 37,5 hodiny (zažila další zácpy i ve Francii).

„Za normálních okolností mám Francouze ráda, teď je proklínám,“ napsala.

Podle policie se zácpy očekávají ještě v příštích dnech a varuje před nimi motoristy. Na vině jsou podle ní francouzské kontroly, které byly zavedeny po listopadových útocích v Paříži. Jenže nyní jsou pod velkým tlakem kvůli tisícům Britů, kterým začínají prázdniny.

Dlouhé čekání začalo už v noci z pátku na sobotu a může trvat až do pondělí, upozornila policie. Úřady v Doveru dnes ráno odhadly čekání v silničních zácpách na 4,5 hodiny, s následným dvouhodinovým čekáním v samém přístavu. Britská vláda přislíbila posily, aby francouzským pohraničníkům při kontrolách v Doveru pomohly. „Chápeme, že došlo k mimořádnému narušení v Doveru, ale bezpečnost je prvořadá,“ uvedla mluvčí.

Vedení přístavu v Doveru vydalo prohlášení, v němž obviňuje Francii, že situaci „personálně podcenila“, když přes noc jsou otevřená jen tři kontrolní stanoviště ze sedmi. „V jednu chvíli byl k dispozici jen jeden úředník kontroly.“

Vedení přístavu na situaci v předstihu upozornilo britskou vládu, tak ji přeposlala francouzské straně, což ale nepomohlo. Na sociálních sítích se Britové ptají, zda nejde o francouzskou pomstu za brexit.

Úřady nyní radí Britům, aby cestu na prázdniny o několik dní odložili, a provozovatelé trajektů slibují, že těm, kteří kvůli zácpě nestihnou svůj trajekt, umožní přeplavit se na jiné lodi.

Dobrovolníci mezitím rozdávají unaveným motoristům vodu a malé občerstvení, turisté vybavení pomůckami na kempování si připravují jídlo přímo na dálnici vedle svých vozidel. Objevila se i kapela, která zahrála několik písní.

Alison Dallaraová, která se rovněž chtěla dostat na kontinent, stanici BBC řekla, že se v Doveru otočila a místo trajektu dala přednost cestě Eurotunelem z Folkestone. „Po dvacetiminutovém čekání jsme teď v polovině cesty,“ poznamenala s tím, že jízdenku na trajekt lze vrátit. Z Folkestone jezdí Eurotunelem každou hodinu čtyři spoje. Před terminálem se nyní nečeká, ale odbavení kvůli posílené bezpečnosti trvá až hodinu.

Simon Barnes ze Sevenoaks měl s dcerou odcestovat k italským jezerům trajektem, který odplouvá z Doveru do Calais v 05:20 SELČ. Místo toho uvázl v zácpě. „Bylo to strašné. Ale zdálo se mi, že lidé se s tím docela smířili,“ řekl. Zatímco vězel v zácpě, dcera a její kamarádky mu došly pro kávu a sendvič.

Motoristé čekají ve frontách na kontrolu v anglickém Doveru.
Zácpy na dálnici u Doveru.

Rob Jackson, mířící s partnerkou a dvěma dětmi do Itálie, plánoval odplout v sobotu odpoledne, ale místo toho ještě v noci vězeli v zácpě asi 12 kilometrů od přístavu. „Naše děti byly v pořádku, hrály si u auta, ale lidi s malými dětmi a senioři určitě trpěli víc,“ usoudil.

Jiný motorista se svěřil, že na cestě strávil s manželkou a třemi dětmi skoro 24 hodin. „Naše maličká se právě pozvracela,“ postěžoval si s tím, že další dvě děti jsou v pořádku. „Ještěže máme sedmimístné auto a mohli jsme na složených sedadlech nafouknout matraci, aby se natáhly,“ dodal.

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Kam na rodinný výlet? 2. část
Kam na rodinný výlet? 2. část

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydáte na výlet? Pak se nechte inspirovat naším výběrem míst, kde se vám zaručeně bude líbit.