16. ledna 2014 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egypt: výsledky referenda nepřekvapily. Ústavu podpořila většina

Egypťané schvalovali v referendu novou ústavu. Voják dohlíží na sčítání volebních lístků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egypťané schvalovali v referendu novou ústavu. Voják dohlíží na sčítání volebních lístků. | foto: Reuters

KÁHIRA Egyptští voliči v úterním a středečním referendu velkou většinou hlasů podpořili novou ústavu; podle předběžných údajů ji schválilo přes 90 procent hlasujících. Po sečtení asi poloviny odevzdaných hlasů to oznámily egyptské vládní zdroje. S napětím se očekává údaj o účasti, který se považuje za hlavní volební výsledek. Úřady slíbily zveřejnit konečné výsledky v pátek, nejpozději do sobotního večera. Vládní představitelé a státní média odhadují účast na nejméně 50 procent.

Vzhledem k bojkotu hlasování ze strany islamistů bylo jasné, že nové vedení prosadí změnu textu ústavy, který předtím počítal s vyšší rolí islámu v zemi. Referendum tak bylo hlavně vyjádřením podpory šéfovi armády Abdalu Fatáhu Sísímu, který je považován za vedoucí osobnost loňského svržení islamistického vedení země. Tento oblíbený generál před referendem řekl, že bude kandidovat v očekávaných prezidentských volbách, "pokud si to lid bude přát".

VÍCE ZDE:

Vyšší volební účast by podle agentury AFP také umožnila novému vedení tvrdit, že loňské svržení islamistů v čele s prezidentem Muhammadem Mursím armádou má podporu obyvatel a nebylo pučem, jak tvrdí islamisté a někteří zahraniční pozorovatelé.

Mursího text ústavy získal v roce 2012 podporu 64 procent hlasujících, ale k urnám se dostavilo jen 33 procent oprávněných voličů. Podle odborníků bude nové vedení státu hovořit o vítězství v nynějším referendu při jakékoli vyšší volební účasti. Vládní mluvčí ve středu večer řekl, že úřady doufají v účast nad 50 procent. Dodal, že konečné oficiální výsledky budou oznámeny do 72 hodin.

Představitel volební komise egyptské státní televizi řekl, že volební účast byla vyšší než v roce 2012, ale žádné číslo neuvedl. Podle zpravodajského serveru BBC pouze upřesnil, že konečné výsledky by měly být oznámeny v pátek.

Nízká účast

Vysoký představitel ministerstva vnitra v rozhovoru pro místní soukromou televizi odhadl volební účast na "možná více než 55 procent". Podle egyptské státní televize se podpora nové ústavy pohybuje nad 90 procent a volební účast na 50 procentech. K urnám mělo při dvoudenním referendu právo přijít zhruba 53 milionů Egypťanů.

Islamisté, jejichž hnutí Muslimské bratrstvo armáda po svržení Mursího zakázala a zařadila na seznam teroristických organizací, vyzvali k bojkotu referenda, které se konalo v úterý a ve středu.

V Egyptě v úterý ráno začalo dvoudenní referendum o nové ústavě, která má nahradit základní zákon s výraznými islámskými prvky.

Egypťan volí v referendu o nové ústavě.

Násilnosti a zatýkání

Po oba dny referenda bděly nad bezpečným průběhem hlasování početné policejní i armádní jednotky. U hlasovacích středisek a v ulicích hlídkovalo na 160 000 vojáků a zhruba 200 000 policistů. V době hlasování vyvolali stoupenci Mursího potyčky, které si na různých místech vyžádaly životy nejméně 11 lidí, na 400 osob bylo zatčeno.

Nevládní organizace na ochranu lidských práv odsoudily atmosféru strachu a represí, která podle nich zavládla v době hlasování.

Schválení nového textu ústavy otevírá cestu k parlamentním a prezidentským volbám, které by se měly konat ještě letos.

Lidovky.cz, ČTK