Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Egypťané už mají dost vlády armády

Svět

  22:05
KÁHIRA/PRAHA - "Abdul Moním je jen řadový policajt. Kde jsou jeho nadřízení a další vysoce postavení policejní důstojníci? To ti měli být dávno souzeni a odsouzeni," rozčiloval se ve středu během masových protestů na káhirském náměstí Tahrír živnostník Muhammad Sajíd.

Demonstrace na káhirském náměstí Tahrír foto: Reuters

Mluvil o policistovi, nad nímž vynesl soud rozsudek smrti za to, že při potlačování demonstrací začátkem roku údajně zastřelil 23 lidí. Sám policista se brání tím, že střílel do země, každopádně prý jen plnil rozkazy.

VÍCE O DĚNÍ V EGYPTĚ

Podobný pocit jako Muhammad Sajíd, který v únoru při jednom takovém zásahu policie přišel o bratra, mají i tisíce dalších Egypťanů. Proto se v uplynulých dnech vrátili do centra Káhiry, aby protestovali proti tomu, že dosud nebyli potrestáni ti, kteří začátkem roku rozkazovali střílet do demonstrantů. Za výsměch pak považují fakt, že zatímco řadového policistu poslal soud spěšně na smrt, proces s bývalým ministrem vnitra Habíbem al-Ádilím odložil (exministr byl zatím odsouzen jen za korupci, pro Egypťany je však především symbolem zvůle policie, mučení ve věznicích a střelby do demonstrantů).

Demonstrace na káhirském náměstí Tahrír

Soudy zatím potrestaly jen úplatkáře, a navíc hlavně ty, kterým se povedlo včas utéct za hranice, jako jsou exministr obchodu Rašíd Muhammad Rašíd nebo exministr financí Júsuf Butrus-Ghálí. Jejich kauzy milionových zpronevěr jen přivedly zemi, v níž musí téměř polovina populace vystačit se dvěma dolary na den, do varu.

Moci v Egyptě se po abdikaci prezidenta Husního Mubáraka v únoru letošního roku ujala armáda. Lidem slíbila nové parlamentní volby a novou ústavu. Egypťané však chtěli víc, hlavně aby byli moci a úřadů zbaveni všichni potentáti a aby ti nejmocnější z nich, v čele s Husním Mubárakem a jeho rodinou, stanuli před soudem. Vládnoucí Nejvyšší armádní rada se zprvu mezi lidmi těšila velké popularitě, ta však rychle opadla. Zčásti i kvůli tvrdému zásahu proti březnovým demonstracím, po nichž se na veřejnost dostaly mimo jiné i zprávy o tom, že všechny zatčené ženy musely ve vazbě projít potupným vyšetřením panenství (armáda později přiznala, že vyšetření prováděla, prý preventivně proto, aby se následně mohla bránit nařčením, že byly ženy ve vězení znásilněny).

Demonstrace na káhirském náměstí Tahrír

Zpravodaj deníku The New York Times vylíčil výmluvnou scénku, která se v Káhiře odehrála během středečních srážek demonstrantů s policií. Jedna z účastnic protestů se prý obrátila na armádního důstojníka a zasypala ho otázkami: "Měsíce se nic neděje, co pořád děláte, nevidíme jedinou změnu?" Ten jí prý odpověděl: "Čekali jste 30 let. Jsem si jistý, že to ještě chvilku počká." Armáda zkrátka na požadavky ulice nereaguje, osvojila si dokonce Mubárakův slovník a mluví o tom, že demonstrace organizují "lidé, kterým jde o destabilizaci země".

Demonstrace na káhirském náměstí Tahrír

Pro spoustu lidí přerostla situace únosnou mez. Na dnešek proto svolali další velkou demonstraci, tentokrát formou nenásilného protestu v sedě. Akce se má prý táhnout tak dlouho, dokud vláda požadavky ulice nevyslyší.

Autor: