Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Egypt zpochybnil mírovou smlouvu s Izraelem

Protesty v Egyptě před izraelskou ambasádou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty v Egyptě před izraelskou ambasádou | foto: ČTK

KÁHIRA Mírová smlouva mezi Egyptem a Izraelem z roku 1979 není nedotknutelná a mohla by se změnit. V rozhovoru pro tureckou televizi prohlásil egyptský premiér Isám Šaráf. Podle politologů oslovených agenturou Reuters jde Šaráfovi především o posílení jednotek při hranicích s židovským státem nad rámec dosavadních dohod.

"Dohoda z Camp Davidu není svatá věc a vždy je tu možnost diskuse o tom, z čeho by mohl mít region výhody a co je spravedlivý mír," prohlásil Šaráf.

"Pokud bude třeba, mohli bychom ji (smlouvu) změnit," dodal.

Mluvčí izraelské vlády Mark Regev v reakci na výroky egyptského premiéra prohlásil, že židovský stát hodlá smlouvu nadále dodržovat. Premiér Benjamin Netanjahu podle něj v nedávné minulosti opakovaně zdůraznil nutnost zachování smlouvy s Egyptem, která prý je "kotvou pro regionální stabilitu".

ČTĚTE VÍCE:

Politolog Mustafá Saíd se domnívá, že Egyptu nejde o zrušení smlouvy, ale o posílení svých jednotek u izraelských hranic nad rámec toho, co dohoda z roku 1979 povoluje.

"Už se ukázalo, že velikost egyptských jednotek v té oblasti není dostatečná pro zajištění bezpečnosti. Počet vojáků je třeba zvýšit, stejně jako zlepšit jejich vybavení," řekl politolog.

"Nemyslím, že by egyptským silám šlo o zrušení smlouvy nebo dokonce o ukončení diplomatických vztahů (s Izraelem)," zdůraznil Saíd.

ČTĚTE TAKÉ:

V diplomatických vztazích mezi Egyptem a Izraelem panuje napětí od pádu režimu dlouholetého egyptského prezidenta Husního Mubaraka, který mírovou smlouvu důsledně dodržoval. Další zhoršení vztahů přinesl srpnový incident, kdy izraelští vojáci zabili osm Egypťanů při pronásledování palestinských radikálů, kteří předtím napadli Izraelce.

Zatím posledním incidentem byl minulý týden útok egyptských demonstrantů na budovu izraelské ambasády v Káhiře. Izraelský velvyslanec byl kvůli tomu evakuován z Egypta.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...