9. října 2011 21:08, aktualizováno 10. 10 7:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Křesťané v Egyptě se bouří, zemřelo 24 lidí

Nejméně 19 lidí zahynulo a na 150 bylo zraněno při násilnostech v ulicích Káhiry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejméně 19 lidí zahynulo a na 150 bylo zraněno při násilnostech v ulicích Káhiry. | foto: ČTK/AP

KÁHIRA Nejméně 24 lidí zahynulo a na 200 bylo zraněno při násilnostech v ulicích Káhiry. Nepokoje vypukly poté, co skupina Egypťanů začala házet kamením na koptské křesťany.

Zákaz vycházení

Egyptská armáda, která fakticky vládne zemi, vyhlásila v Káhiře noční zákaz vycházení platný do 07:00. reagovala tak na nedělní střety mezi koptskými křesťany a muslimy v ulicích metropole, při nichž přišlo o život 24 lidí a přes 200 dalších bylo zraněno. Násilnosti byly podle agentury AP nejhorší od únorového pádu režimu Husního Mubaraka.

Křesťané v Káhiře protestovali proti nedávnému vypálení kostela a proti vládnoucí armádě, která podle nich podobné incidenty nepostihuje dost tvrdě.

Protest začal odpoledne jako poklidná demonstrace asi 2000 koptských křesťanů v ulicích Káhiry, uvedli podle agentury AP účastníci demonstrace.

Když se demonstranti usadili u sídla egyptské televize, začali po nich někteří obyvatelé města házet kameny. Na místo dorazili policisté a vojáci, ale jedno z policejních vozidel údajně přejelo několik demonstrantů.

Nejméně 19 lidí zahynulo a na 150 bylo zraněno při násilnostech v ulicích Káhiry.

Nejméně 19 lidí zahynulo a na 150 bylo zraněno při násilnostech v ulicích Káhiry.

Demonstranti a policisté začali bojovat proti sobě a střet přilákal další stovky lidí z okolních ulic, kteří se zapojili do boje. Demonstranti podpálili několik vojenských vozidel a podle svědků také vytrhávali vojákům i policistům zbraně, které pak obraceli proti nim.

Televizní záběry ukázaly, jak se skupina koptských křesťanů snaží zlynčovat vojáka, který v tlačenici zkolaboval. Vojáka zachránil kněz, který zadržel rozzuřený dav, dokud nedorazila ambulance.

Před vypuknutím nepokojů skandovali koptští křesťané hesla požadující svrhnutí armády, která zemi vládne od únorového pádu režimu Husního Mubaraka. Vojáky obviňují z toho, že jsou shovívaví vůči útočníkům, kteří napadají egyptské křesťany a jejich kostely.

Koptští křesťané tvoří asi deset procent egyptské populace. Obávají se, že po pádu Mubarakova režimu by se mohli dostat k moci ultrakonzervativní muslimové, kteří by usilovali o potlačení křesťanství v Egyptě.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.