Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekosummit v Kodani: Uplynulé desetiletí bylo nejteplejší v historii

Svět

  13:16aktualizováno  15:52
KODAŇ - Poslední dekáda byla velmi pravděpodobně nejteplejší v zaznamenávané historii. Na ekologické konferenci OSN v Kodani to uvedl generální tajemník Světové meteorologické organizace (WMO) Michel Jarraud.

Podle iráckého ekonoma Básima Antoinea počasí způsobilo zemi značné ekonomické škody. Odhaduje, že vlna veder ukrojila z iráckého HDP již 10 až 20 procent. foto: Shutterstock

"Období let 2000 až 2009 bylo velmi pravděpodobně nejteplejším od roku 1850, kdy se začalo se systematickým registrováním údajů, a rok 2009 bude zřejmě pátým nejteplejším rokem v historických záznamech," citovala agentura AP Jarrauda.

Klimatické změny připravily o domov miliardu lidí

Klimatické změny vyhnaly z domovů ve světě v posledních 40 letech kolem miliardy lidí a tento jev bude nejspíš pokračovat. Uvedla to v Ženevě Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Asi 20 milionů lidí přišlo loni o střechu nad hlavou kvůli náhlým přírodním katastrofám, jejichž počet se bude v důsledku globálního oteplování nejspíš zvyšovat, uvedla zpráva, kterou IOM zveřejnila v druhý den klimatického summitu OSN v Kodani.

Jen málo z "klimatických běženců" má prostředky a schopnost vycestovat ze své země na bezpečnější místo. Mnoho se jich pak přemísťuje do již přeplněných měst daného státu, což hlavně v chudých zemích vyvolává velké sociální napětí. Předpokládá se, že o domov v následujících desetiletích přijde další miliarda lidí.

V Africe a v Asii bude letošek nejteplejším rokem
Celkově je zatím na prvním místě rok 1998, především kvůli tehdejšímu silnému působení klimatického jevu El Niňo. Letošní teploty podle šéfa WMO přesáhnou dlouhodobý teplotní průměr 14 stupňů Celsia asi o 0,44 stupně.

V některých oblastech, kupříkladu v jistých částech Afriky či střední Asie, bude letošek vůbec nejteplejším rokem. "Na většině kontinentů jsme byli svědky nadprůměrných teplot, pouze v Severní Americe bylo počasí oproti průměru chladnější," konstatoval Jarraud s tím, že definitivní výsledky za rok 2009 budou oznámeny v březnu 2010.

Globálním oteplováním se od pondělka v Kodani zabývají účastníci konference OSN, kteří se pokoušejí vypracovat návrh nové dohody o snižování emisí skleníkových plynů, jež podle většinového názoru vědců ke změnám klimatu přispívají. Setkání, které má ve dnech 7. až 18. prosince navštívit 15 tisíc delegátů ze 192 členských zemí OSN, se považuje za největší a nejvýznamnější ekologický summit všech dob.

Britský premiér Gordon Brown v dnešním rozhovoru pro deník The Guardian vyzval své kolegy z Evropské unie, aby v Kodani zvýšili svůj příspěvek k omezování exhalací skleníkových plynů do roku 2020 z 20 na 30 procent oproti roku 1990. Podle něj jen tak bude možné přimět USA a další země k velkorysejším nabídkám.

Čtyři největší rozvíjející se ekonomiky světa Čína, Indie, Brazílie a Jihoafrická republika, které jsou zodpovědné za 30 procent světových emisí, chtějí, aby globální dohoda o klimatu byla hotová nejpozději do června 2010. Vyplývá to z jejich návrhu závěrečného prohlášení konference, z něhož dnes citovala agentura Reuters. Některé vyspělé země již dříve uvedly, že si představují lhůtu do konce příštího roku.

Analytikové se shodují, že klíčovým pro nalezení dohody na summitu bude získání financí pro chudé státy na boj proti globálnímu oteplování.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner v pondělí na summitu sdělil, že jeho země se snaží prosadit na konferenci daň na veškeré finanční transakce, z níž by pak mohly plynout prostředky na ekologickou pomoc rozvojovým zemím. Podle Kouchnera již naprosto minimální, "takřka neregistrovatelná" daň - ve výši 0,005 procenta - by znamenala pro chudé státy významnou podporu.

Oxid uhličitý v Kodani? Velká krychle

Uměleckou vizí neviditelné tuny oxidu uhličitého (CO2) se stala krychle o velikosti třípatrového domu, která plave do konce ekosummitu v Kodani na místním jezeře.

Krychle symbolizuje miliardy tun kysličníku uhličitého, které se od počátku průmyslové revoluce dostaly do ovzduší a které podle odborníků způsobují oteplování klimatu na Zemi. Snižování těchto emisí je jádrem kodaňských rozhovorů.Plovoucí krychle v Kodani

Plastika je z 12 na sobě nakupeným námořním kontejnerů a umístěná na člunu uprostřed jezera Saint-Joergens. Odráží se na vodní hladině díky začervenalým stěnám, které pomocí multimediální techniky promítají projevy naděje a způsoby snižování emisí CO2.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat