21. července 2010 9:07, aktualizováno  11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Elektrárnu na Kavkaze přepadlo komando. Zabili dva lidi

Teroristický útok na ruskou elektrárnu (snímek převzat z tv vysílání) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teroristický útok na ruskou elektrárnu (snímek převzat z tv vysílání) | foto: ČTK

MOSKVA Teroristické komando přepadlo Baksanskou vodní elektrárnu v Kabardinsko-balkarské republice na jihu Ruska a za pomoci explozí čtyř náloží ji vyřadilo z energetické sítě. Ruská média to vzápětí označila za vážné varování před zesílenou aktivitou severokavkazských povstalců. Útok podnikla skupina neznámých ozbrojenců, kteří zabili a odzbrojili dva členy ostrahy a další dvě osoby zranili.

O útoku byli podle agentury Interfax ihned informováni prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin, který nařídil důsledné vyšetření případu. Úřady vyzvaly obyvatelstvo, aby policii předalo jakékoli informace, které by mohly vést k zadržení útočníků.

Pachatelé útoku uprchli a k odpovědnosti za akci se zatím nikdo nepřihlásil. Vyšetřovatelé nicméně předpokládají, že teroristický čin byl dílem bojovníků takzvaného Baksanského džamiátu, organizace, která už řadu měsíců vyvolává v Kabardinsko-balkarské republice napětí. Letos v květnu její příslušníci zabili zástupce generálního prokurátora republiky Ruslana Machova.

Státní energetická společnost RusGidro dostala od vlády pokyn, aby prověřila bezpečnostní zajištění všech hydroenergetických objektů na severu Kavkazu. Experti se sjeli na místo ranních explozí a posuzují vzniklé škody. Statika přehradní nádrže podle nich nebyla narušena a žádné další škody nehrozí.

Podle agentury RIA Novosti jde o první útok na vodní elektrárnu za celou dobu nepokojů v oblasti ruského severního Kavkazu. Vzhledem k možným tragickým dopadům podobných akcí berou ruské úřady aktivitu povstalců velmi vážně. Ministerstvo vnitra připravuje rozsáhlé bezpečnostní prověrky, policie prověřuje i dodržení všech bezpečnostních pravidel přímo na poškozené elektrárně.

Podle agentury Interfax se dnešního útoku zúčastnilo šest lidí a celá operace byla pečlivě připravená. Předcházel jí incident v nedalekém městě Baksan, kde neznámí útočníci palbou z granátometů napadli místní policejní velitelství. Nikdo nebyl zraněn.

Ruská energetická společnost RusGidro oznámila, že provoz elektrárny byl po útoku pozastaven, ale zásobování obyvatelstva elektřinou by nemělo být narušeno. Baksanská hydroelektrárna byla vybudována ve 30. letech minulého století a její instalovaný výkon je 25 megawattů. Výpadek nahrazují energetické kapacity v blízkém okolí.

ČTK