Burkina Faso procházela od loňské rezignace Compaorého přechodným obdobím a měla dočasně ustavené instituce. Úkolem Kafanda a dočasné vlády bylo přivést zemi k volbám a stabilizovat ji. Volby se měly konat 11. října.
Prezidentská speciální jednotka (RPS), která zajala nejen prezidenta a premiéra, ale také dva z ministrů, dnes oznámila, že prozatímní instituce ruší. „Národní rada demokracie ukončila přechodný režim, jehož prezident odstoupil ze své funkce. Přechodná vláda i přechodná národní rada jsou rozpuštěny. Sestavuje se vláda, která zorganizuje celonárodní volby, jež situaci uklidní,“ sdělil v televizi podplukovník Mamadou Bamba.
Předseda národní rady, která plnila funkci dočasného parlamentu, Cheriff Sy řekl rozhlasové stanici RFI, že jde zjevně o puč. Vyzval národ, aby se proti této svévoli zmobilizoval. Občané vyšli do ulic už ve středu večer a požadovali vydání zajatých politiků.
Vzpoura v Burkině Faso: klíčová africká moc se hroutí, desítky mrtvých |
K jejich propuštění vyzvala Africká unie, OSN i Spojené státy. „Spojené státy ostře odsuzují jakýkoli pokus převzít moc neústavními způsoby či řešit vnitřní politické neshody s použitím síly,“ uvedl mluvčí americké diplomacie John Kirby.
Compaoré loni rezignoval pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si úřad na další funkční období. Hlavou západoafrické země byl od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. Násilnosti si před rokem vyžádaly desítky mrtvých. V ulicích hlavního města tehdy zavládl chaos, když dav demonstrantů vnikl do budovy parlamentu a zapálil ji. Vyraboval také státní televizi.
Burkina Faso byla v minulosti francouzskou kolonií a pak také francouzským zámořským územím. Nezávislost získala ještě jako Hornovoltská republika v roce 1960 a od roku 1966 se tam vlády vystřídaly několikrát po převratech. Název Burkina Faso má země od roku 1984.