Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Éra Castrů na Kubě končí. Raúla vystřídá na postu generálního tajemníka prezident Miguel Díaz Canel

Nově zvolený kubánský prezident Miguel Diaz-Canel objímá svého předchůdce Raula... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený kubánský prezident Miguel Diaz-Canel objímá svého předchůdce Raula... | foto: Reuters

HAVANA/PRAHA  Na v pátek zahájeném sjezdu Komunistické strany Kuby z vedení partaje odstoupí Raúl Castro. Uzavře se tak, alespoň formálně, více než šedesátileté období, kdy karibský ostrov ovládali bratři Castrové.

Končí symbol, jakých světová politika 20. století i let následujících poznala jen málo: Raúla Castra, devětaosmdesátiletého bratra legendárního Fidela, vystřídá na postu generálního tajemníka kubánských komunistů (což je nejdůležitější mocenská pozice v zemi) stávající prezident Miguel Díaz Canel. Střídání stráží je domluvené dávno předem a žádné narušení spořádaného předání funkce se neočekává. Totéž platí o zachování mocenského směřování Kuby: podle jednoho vtipu je hlavní rozdíl mezi Raúlem Castrem a Díaz Canelem ten, že posledně jmenovaný občas nosí džíny.

Většina Kubánců za svého života nepoznala nic jiného než život pod vládou bratří Castrů. Fidel Castro (1926–2016) vládl ostrovu od vítězství jím vedené tzv. Kubánské revoluce v roce 1959 až do roku 2006, kdy ze zdravotních důvodů předal pravomoci bratrovi Raúlovi. Teď formálně končí i ten – ač není vyloučeno, že Raúl Castro bude i přes vysoký věk nejvyšší patra kubánské politiky ještě nějakou dobu ovlivňovat.

Partajní sjezd, kde se éra Castrů uzavře, začal symbolicky ve výroční den neúspěšné americké invaze v Zátoce sviní z roku 1961. Ta znamenala největší ohrožení pro režim za celou dobu vlády Castrů a vítězné odražení „imperialistů“ posloužilo jako trvale využívaná potrava pro kubánskou komunistickou propagandu.

Bratři Castrové sice sdíleli stejné ideologické pozice – oba byli přesvědčenými marxisty, bezohledně prosazovali režim, v němž pro politickou opozici ani individuální lidská práva není místo, a s odpůrci se nemazlili –, navenek se však velmi lišili.

Do dějin Kuby se bezesporu zapíše mnohem viditelnější stopou Fidel, který nejen že dokázal zvítězit s pouhou hrstkou věrných v revoluci, kterou mnozí zkraje považovali za pouhý žert, ale svým nepopiratelným charismatem a rétorickými schopnostmi uhranul miliony a stal se předobrazem lidového vůdce, kterého se mnozí nejen v Latinské Americe snažili kopírovat.

Lidé se zastavují u vítězné karavany Fidela Castra v lednu 1959.
Fidel Castro se narodil 13. srpna 1926 v Biránu jako nemanželský syn úspěšného...

Legendárními se staly Fidelovy mnohahodinové projevy, při nichž elektrizoval davy dramatickými gesty i chytlavými slogany – ty hlásající „Socialismo o muerte“ (Socialismus nebo smrt) či „Venceremos!“ (Zvítězíme!) přerostly v celosvětově známé symboly. Fidel Castro ani s přibývajícími roky neztratil vizáž revolucionáře starého střihu, který neváhá vzít do ruky zbraň a jít bojovat za „lid“.

Tento boj měl ovšem vedle dílčích úspěchů (na Kubě mj. výrazně vzrostla gramotnost a zdravotnický systém se dostal na poměrně dobrou úroveň) také mnoho stinných stránek. Fidel vybudoval totalitní režim, který netoleroval žádnou odchylku od stranické linie, a odlišné názory znamenaly perzekuce i vězení. Co si o způsobu Fidelovy vlády myslí, dal najevo více než milion Kubánců emigrací.

Fidelův bratr Raúl působil mnohem nenápadněji, spíše jako údržbář režimu. A určité ekonomické reformy, které Raúl Castro před zhruba deseti lety spustil (např. omezené povolení soukromého podnikání či přístup zahraničních firem na Kubu), byly spíše výrazem jeho pragmatického postoje diktovaného mizernou hospodářskou situací.

O Raúlově hlubokém marxistickém přesvědčení totiž nemůže být pochyb, jak ostatně potvrdil v jednom ze svých řídkých veřejných vystoupení. „Nejsem tady od toho, abych budoval kapitalismus. (…) Budu na Kubě udržovat a vylepšovat socialismus,“ řekl v roce 2013. Nic nenasvědčuje tomu, že by Raúlův nástupce tento směr nyní hodlal měnit.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...