Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Éra Castrů na Kubě končí. Raúla vystřídá na postu generálního tajemníka prezident Miguel Díaz Canel

Svět

  16:30
HAVANA/PRAHA - Na v pátek zahájeném sjezdu Komunistické strany Kuby z vedení partaje odstoupí Raúl Castro. Uzavře se tak, alespoň formálně, více než šedesátileté období, kdy karibský ostrov ovládali bratři Castrové.

Nově zvolený kubánský prezident Miguel Diaz-Canel objímá svého předchůdce Raula Castra. foto: Reuters

Komunistická Kuba je znovu na americkém seznamu států podporujících terorismus, nařčení odmítá

Končí symbol, jakých světová politika 20. století i let následujících poznala jen málo: Raúla Castra, devětaosmdesátiletého bratra legendárního Fidela, vystřídá na postu generálního tajemníka kubánských komunistů (což je nejdůležitější mocenská pozice v zemi) stávající prezident Miguel Díaz Canel. Střídání stráží je domluvené dávno předem a žádné narušení spořádaného předání funkce se neočekává. Totéž platí o zachování mocenského směřování Kuby: podle jednoho vtipu je hlavní rozdíl mezi Raúlem Castrem a Díaz Canelem ten, že posledně jmenovaný občas nosí džíny.

Většina Kubánců za svého života nepoznala nic jiného než život pod vládou bratří Castrů. Fidel Castro (1926–2016) vládl ostrovu od vítězství jím vedené tzv. Kubánské revoluce v roce 1959 až do roku 2006, kdy ze zdravotních důvodů předal pravomoci bratrovi Raúlovi. Teď formálně končí i ten – ač není vyloučeno, že Raúl Castro bude i přes vysoký věk nejvyšší patra kubánské politiky ještě nějakou dobu ovlivňovat.

Partajní sjezd, kde se éra Castrů uzavře, začal symbolicky ve výroční den neúspěšné americké invaze v Zátoce sviní z roku 1961. Ta znamenala největší ohrožení pro režim za celou dobu vlády Castrů a vítězné odražení „imperialistů“ posloužilo jako trvale využívaná potrava pro kubánskou komunistickou propagandu.

Bratři Castrové sice sdíleli stejné ideologické pozice – oba byli přesvědčenými marxisty, bezohledně prosazovali režim, v němž pro politickou opozici ani individuální lidská práva není místo, a s odpůrci se nemazlili –, navenek se však velmi lišili.

Do dějin Kuby se bezesporu zapíše mnohem viditelnější stopou Fidel, který nejen že dokázal zvítězit s pouhou hrstkou věrných v revoluci, kterou mnozí zkraje považovali za pouhý žert, ale svým nepopiratelným charismatem a rétorickými schopnostmi uhranul miliony a stal se předobrazem lidového vůdce, kterého se mnozí nejen v Latinské Americe snažili kopírovat.

Lidé se zastavují u vítězné karavany Fidela Castra v lednu 1959.
Fidel Castro se narodil 13. srpna 1926 v Biránu jako nemanželský syn úspěšného...

Legendárními se staly Fidelovy mnohahodinové projevy, při nichž elektrizoval davy dramatickými gesty i chytlavými slogany – ty hlásající „Socialismo o muerte“ (Socialismus nebo smrt) či „Venceremos!“ (Zvítězíme!) přerostly v celosvětově známé symboly. Fidel Castro ani s přibývajícími roky neztratil vizáž revolucionáře starého střihu, který neváhá vzít do ruky zbraň a jít bojovat za „lid“.

Kuba po víc než 40 letech obnovila úřad prezidenta, parlament do funkce zvolil současnou hlavu státu

Tento boj měl ovšem vedle dílčích úspěchů (na Kubě mj. výrazně vzrostla gramotnost a zdravotnický systém se dostal na poměrně dobrou úroveň) také mnoho stinných stránek. Fidel vybudoval totalitní režim, který netoleroval žádnou odchylku od stranické linie, a odlišné názory znamenaly perzekuce i vězení. Co si o způsobu Fidelovy vlády myslí, dal najevo více než milion Kubánců emigrací.

Fidelův bratr Raúl působil mnohem nenápadněji, spíše jako údržbář režimu. A určité ekonomické reformy, které Raúl Castro před zhruba deseti lety spustil (např. omezené povolení soukromého podnikání či přístup zahraničních firem na Kubu), byly spíše výrazem jeho pragmatického postoje diktovaného mizernou hospodářskou situací.

O Raúlově hlubokém marxistickém přesvědčení totiž nemůže být pochyb, jak ostatně potvrdil v jednom ze svých řídkých veřejných vystoupení. „Nejsem tady od toho, abych budoval kapitalismus. (…) Budu na Kubě udržovat a vylepšovat socialismus,“ řekl v roce 2013. Nic nenasvědčuje tomu, že by Raúlův nástupce tento směr nyní hodlal měnit.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat