Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návštěva na Kubě se protáhla na celý život. ‚Fidelito‘ Castro spáchal sebevraždu

Svět

  6:00
HAVANA/PRAHA - Nejstarší syn Fidela Castra, Fidel „Fidelito“ Castro Díaz-Balart, spáchal ve čtvrtek sebevraždu. Osmašedesátiletému Castrovi přezdívali Fidelito, malý Fidel, kvůli jeho neuvěřitelné podobnosti s otcem. Podle kubánských médií trpěl posledních několik měsíců před smrtí silnými depresemi.

Synovi kubánského diktátora se přezdívalo Malý Fidel. foto: ČTK

Fidelito se narodil Fidelu Castrovi a jeho první ženě Mirtě Díaz-Balartové 1. září 1949 v Havaně. O jeho dětství není mnoho informací. Jeho rodiče se rozvedli v roce 1955 ještě před kubánskou revolucí, která vynesla Fidela Castra k moci.

Matka těsně před svržením režimu Fulgencia Batisty v roce 1959 emigrovala do Spojených států amerických a syna vzala s sebou k rodině. Fidelito se jako dítě vrátil na Kubu na návštěvu za otcem a zpět už se nevrátil. Vyrůstal ve stínu svého mocného otce a i podle posledních zpráv byl věrný myšlenkám kubánské revoluce.

Kubánský diktátor si nedlouho poté našel novou partnerku, se kterou měl dalších pět dětí.

Castrův nejstarší syn začal svá studia na Kubě, odkud odcestoval do Sovětského svazu, kde studoval na Kurchatovském institutu a získal doktorát za fyziku. Později pokračoval studia ziskem dalšího titulu na moskevské Lomonosově univerzitě. Fyzikálnímu výzkumu se následně věnoval ve Španělsku i na Kubě.

Díky studiím v Sovětském svazu se jako jaderný fyzik stal šéfem kubánského nukleárního programu mezi lety 1980-1992, kdy jej o prominentní pozici připravil jeho otec.

Vyhazov kvůli nekompetenci

„Nešlo o rezignaci,“ uvedl tehdy Castro pro média. „Vyhodil jsem ho kvůli nekompetenci. Nemáme zde monarchii.“

Fidelito poznal v Rusku svou první ženu Natašu Sminovovou, se kterou měl tři děti, Mirtu Maríu, Fidela Antonia a José Raúla. Manželství ale nevydrželo a Castrův nejstarší syn se rozvedl. O několik let později si vzal za ženu Maríu Victorii Barrirovou.

Podle Jaime Suchlickiho z Institutu kubánských studií byl Fidelito jediným z Castrových dětí, které se rozhodlo věnovat svůj život vládě a politice. „Pracoval se svým otcem a ten se snažil vybudovat jeho pozici,“ uvedl Suchlicki pro Miami Herald.

Ke konci života kubánského diktátora se Fidelitova role ve vládě i jeho prominentní status zmenšoval. Pracoval jako vědecký poradce pro kubánskou vládu a zůstala mu i pozice viceprezidenta Akademie věd.

Zastánce alternativních zdrojů

Podle jeho akademického kolegy Jonathana Benjamin-Alvarada se Castrův syn snažil do energetického programu země zařadit větší podíl obnovitelné energie, ale jeho nápady byly v rámci kubánské vlády ignorovány.

„Umím si představit, že to pro něj muselo být velké zklamání,“ uvedl Benjamin-Alvarado pro BBC. Poté, co se jeho otec stáhl v roce 2006 z aktivní politiky a moc převzal jeho Raúl Castro se jeho vliv ještě zmenšil a Fidelito postupem času začal trpět depresemi.

„Jeho delikátní zdravotní situace vyžadovala hospitalizaci a zůstával v ambulantní péči, aby se mohl vrátit zpátky do společnosti,“ uvedla kubánská státní televize. Na veřejnosti se objevil naposledy v listopadu 2016, když Fidel Castro zemřel. Jeho nejstarší syn kráčel v první řadě za otcovou rakví.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...