Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Erdogan otevřel největší letiště na světě. Jeho stavba údajně stála stovky životů

Svět

  14:25aktualizováno  18:36
ISTANBUL/PRAHA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí slavnostně otevřel nové letiště v Istanbulu. Konkurovat má Dubaji a úřady ho představují jako největší na světě. V první fázi by mělo ročně obsloužit 90 milionů cestujících, do deseti let by jich mělo být 200 milionů, uvedla agentura DPA. Ceremonie se konala symbolicky v den 95. výročí vzniku Turecké republiky, spuštění plného provozu se plánuje na konec prosince.

Řídící věž na Istanbul Grand Airport. foto: ČTK

Podle údajů provozní společnosti IGA vyšla stavba nového letiště na 10,25 miliardy eur (asi 265 miliard Kč). První let se uskuteční ve středu, a to do hlavního města Ankary. V mezičase do zahájení plného provozu budou letadla létat jen do pěti destinací. Do roku 2020 by měla k novému letišti, které se má jmenovat pouze Letiště Istanbul, vést linka metra.

Snímky ze září. Největší letiště na světě bylo stále rozestavěné.
Všude na letišti je vidět fotografie prezidenta Erdogana, nebo turecké vlajky.

Istanbul Grand Airport vzniklo přibližně 40 kilometrů za Istanbulem. Podle spekulací médií bude později pojmenováno právě po Erdoganovi.

Pokud se naplní předpoklady o počtu cestujících, pak by nové istanbulské letiště skutečně bylo největší na světě. V současné době patří prvenství americké Atlantě, kde letiště za loňský rok podle DPA odbavilo 104 milionů cestujících.

„Doufám, že letiště... pomůže našemu regionu i světu... je to letiště, jaké si Istanbul zaslouží,“ řekl prezident během slavnostního ceremoniálu, kterého se zúčastnili zástupci balkánských zemí a zemí Střední Asie, katarský emír Tamim bin Hamad Sání a kontroverzní súdánský prezident Umar Bašír. Na něj vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu již před několika lety zatykač pro podezření ze spáchání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Počínaje středou by měly být uvedeny do provozu dvě téměř čtyřkilometrové ranveje. V zaváděcí fázi do prosince letošního roku bude letiště v provozu jen pro malý počet vnitrostátních letů a několik linek do Ázerbájdžánu a na Kypr. Tisíce dalších letů budou odbavovány přes Ataturkovo letiště.

Istanbul Grand Airport je jedním z řady obřích projektů, jejichž budováním chce vláda ukázat zdatnost a důvěru v tureckou ekonomiku navzdory ekonomickým problémům. Erdoganova administrativa v současnosti rozhodla o stavbě dvou velkých dálničních mostů nedaleko Istanbulu a budoucnu má být vybudován i další průplav u Bosporu.

Erdogan je znám svou vášní pro prestižní a megalomanské projekty. Tento, který je stále ve výstavbě, je přitom sporný. Ochránci přírody například kritizují jeho dopady na životní prostředí, které označují za ničivé. Turecké vedení také potlačilo stávku dělníků, kteří letiště stavěli a některé z nich zatklo. Úřady uvádějí, že jich od zahájení prací začátkem roku 2015 na staveništi asi 30 zahynulo, podle odborů je ale tento počet silně podhodnocený, poznamenala agentura AFP.

Dosavadní mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu bude na konci prosince uzavřeno. Na jeho místě vznikne park a výstaviště, zopakoval v pondělí Erdogan.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat