Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sopka na Novém Zélandu zabíjela. Zemřelo pět lidí, další jsou zranění či nezvěstní

White Island po výbuchu sopky v pondělí 9. prosince. foto: ČTK

Wellington - Pondělní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně pět mrtvých a 31 zraněných. Dalších osm lidí podle policie zůstává pohřešováno a neočekává se, že by se na ostrově ještě podařilo najít nějaké přeživší. V době výbuchu vulkánu byli na ostrově jak novozélandští občané, tak cizinci, sdělili policisté. České ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by mezi postiženými byli Češi.
  7:27aktualizováno  20:44

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová řekla novinářům ve městě Whakatane, které leží poblíž ostrůvku White Island, že řada lidí v nemocnici je v kritickém stavu. Mezi zraněnými jsou podle ní kromě Novozélanďanů také turisté ze Spojených států, Británie, Číny a Malajsie.

White Island po výbuchu sopky v pondělí 9. prosince.
Dým stoupající ze sopky na White Island.

Sopečný ostrov je neobydlený, pravidelně ho ale navštěvují skupiny turistů. Téměř všichni zachránění utrpěli zranění, přičemž někteří mají těžké popáleniny, sdělil zástupce novozélandských vyšetřovatelů John Tims. Mezi zachráněnými jsou podle policie mimo jiné turisté z obří výletní lodě Ovation of the Seas.

Policie uvedla, že záchranné vrtulníky a letouny podnikly řadu průzkumných letů nad ostrovem, nezaregistrovaly ale žádné známky života. „Policie se domnívá, že všichni, kdo zůstali na ostrově živí, byli zachráněni v době evakuace,“ citovala agentura Reuters z policejního prohlášení. Tims uvedl, že vzhledem k přetrvávajícím rizikům nemohou záchranáři zatím na ostrov vstoupit.

Televize přinesly po erupci záběry obrovského mraku, který podle vulkanologů vystoupal do výšky více než 3600 metrů nad sopku. Premiérka Ardernová označila erupci, která začala kolem 14:11 místního času (02:11 SEČ), za významnou mimořádnou událost. Úřady vypravily sedm vrtulníků se zdravotníky na palubě na pomoc postiženým.

Česká diplomacie nemá zprávy o tom, že by se erupce nějak dotkla českých turistů pobývajících v oblasti. „Ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by mezi postiženými byli čeští občané,“ řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Zuzana Štíchová. Generální konzulát v Sydney je podle ní v kontaktu s místními úřady a situaci sleduje. Česká diplomacie také prostřednictvím aplikace Drozd rozeslala upozornění všem 230 Čechům, kteří se zaregistrovali, že nyní na Novém Zélandu pobývají, doplnila Štíchová.

Podle monitorovacího systému GeoNet šlo o mírnou vulkanickou erupci a byl vyhlášen čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň výstrahy na pětistupňové škále, kde pětka znamená velkou erupci. Novozélandský zpravodajský server Stuff zveřejnil fotografie, které byly pořízeny krátce před erupcí a na nichž je zachyceno několik turistů v blízkosti kráteru.

Mezi turisty, kteří dnes ostrov navštívili a včas ho opustili, byl i Michael Schade ze San Franciska, jenž na twitteru publikoval videonahrávku pořízenou z člunu při odjezdu. Na videu je vidět obrovský oblak bílého kouře a skupinka turistů na břehu. „Dá se tomu jen těžko uvěřit. Celá naše skupina stála před pouhými třiceti minutami na okraji kráteru. Když jsme pak v člunu odplouvali, někdo z cestujících na palubě mě na katastrofu upozornil,“ napsal Schade s tím, že loď se vrátila a několik lidí čekajících na molu ještě nabrala.

Také brazilský turista Alessandro Kauffmann neštěstí těsně unikl. „K vulkánu se dnes vydaly dvě skupiny, já jsem byl v té první. Sopku jsme opustili pět minut před výbuchem,“ napsal Kauffmann na instagramu. „Skupině, která dorazila krátce poté, se bohužel nepovedlo uniknout včas a někteří lidé utrpěli vážné popáleniny,“ dodal.

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od východního pobřeží novozélandského Severního ostrova. Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, vulkán na ostrově nazývají Whakaari a podle DPA jde o nejaktivnější sopku země. Ostrov v roce 1769 objevil britský mořeplavec James Cook, jenž mu dal také jméno. V současnosti ho navštěvuje asi 10 000 turistů ročně.

Také brazilský turista Alessandro Kauffmann neštěstí těsně unikl. „K vulkánu se dnes vydaly dvě skupiny, já jsem byl v té první. Sopku jsme opustili pět minut před výbuchem,“ napsal Kauffmann portugalsky na instagramu. „Skupině, která dorazila krátce poté, se bohužel nepovedlo uniknout včas a někteří lidé utrpěli vážné popáleniny,“ dodal. 

White Island je vzdálen asi 50 kilometrů od východního pobřeží novozélandského Severního ostrova. Vulkán na ostrově nazývají Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, Whakaari a podle DPA jde o nejaktivnější sopku země. Ostrov v roce 1769 objevil britský mořeplavec James Cook, jenž mu dal také jméno. V současnosti ho navštěvuje asi 10 000 turistů ročně. Australská média uvedla, že v době erupce bylo na ostrově 24 Australanů.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat