26. ledna 2009 10:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU: Mudžahedíni nejsou teroristé

Lidoví mudžáhedíni - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidoví mudžáhedíni - ilustrační foto | foto: reprofoto

BRUSEL Šéfové diplomacií zemí Evropské unie se rozhodli vyškrtnout íránskou opoziční skupinu Lidoví mudžáhedíni z unijního seznamu zakázaných teroristických skupin. Novináře o tom informovala Rada EU. Tento krok navazuje na rozhodnutí Evropského soudního dvora, který loni zrušil zmrazení účtů Lidových mudžahedínů v EU.

Íránská organizace byla na unijní seznam teroristů zařazena v roce 2002, díky čemuž jí státy EU mohly zmrazit účty. Íránský režim navíc využíval seznamu teroristických organizací k pronásledování PMOI. Řada členů hnutí ze země uprchla a řada byla uvězněna či popravena. Skupina, jež vznikla v roce 1963 jako protimonarchistické hnutí namířené proti tehdejší vládě šáha
Mohammada Rezy Pahlavího, figuruje i na obdobném seznamu, který vedou Spojené státy.

Před 30 lety se výrazně levicoví členové organizace podíleli s
islamistickými a dalšími hnutími na íránské islámské revoluci, která vedla ke svržení monarchie. Nástupce Pahlavího ajjatoláh Chomejní ovšem hnutí začal pronásledovat stejně jako jeho předchůdce. Lidoví mudžáhedíni během 80. let minulého století proti jeho režimu podnikali četné teroristické útoky a dokonce proti Íránu bojovali v irácko-íránské válce mezi lety 1980 až 1988.

Spojené státy zařadily Lidové mudžáhedíny na svůj seznam teroristických organizací v roce 1997, EU je následovala v roce 2002. PMOI proti tomuto rozhodnutí podali celkem sedm žalob u evropských soudů a ve všech sporech zvítězili. Rozhodující pro jejich vymazání z unijní "černé listiny" byl poslední rozsudek Soudu první instance, tedy druhého nejvyššího soudu v EU. Francie nicméně nevylučuje, že se proti verdiktu ještě odvolá.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.