26. března 2018 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU se chová jako věrný poddaný Londýna, zní z Ruska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 28Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí sarkasticky komentovalo očekávané vyhoštění ruských diplomatů z některých evropských metropolí, mezi nimiž má být i Praha. Ministerská mluvčí na facebooku napsala, že Evropané se chovají jako „věrní poddaní“ Londýna, který jim vnucuje zhoršení vztahů s Moskvou.

Připravované vyhoštění ruských diplomatů se má podle spekulace agentury Bloomberg týkat nejméně deseti zemí, podle britských zdrojů jich má být až dvacet. Podrobnosti chystané akce mají vejít ve známost v 15:00, napsala agentura s odvoláním na nejmenované oficiální činitele.

Ruská mluvčí Marija Zacharovová na facebooku napsala, že Británie jako strana opouštějící Evropskou unii „využívá faktor solidarity a vnucuje ostatním zhoršení vztahů s Ruskem“. Ohlášené vypovězení Rusů ironicky označila za „defilé svrchovanosti“ jednotlivých unijních zemí.

„Jakmile Londýn unii opustí, už ho nic nebude spojovat s jejím jednotným zahraničněpolitickým kurzem. Když se mu zachce, začne hrát hru na sblížení, jindy zas hru na odloučení. A ostatní státy EU budou dál spojeny v bludném kruhu protiruské solidarity, kterou jim kdysi Britové vnutili,“ napsala Zacharovová, proslulá nevybíravou kritikou západního společenství.

ČTK
  • 28Diskuse


On-line reportáž

Útok ve škole na Krymu
17:20
Vlivný ruský senátor obvinil Ukrajinu z možné odpovědnosti za střelbu a explozi ve škole v Kerči, kde přišlo o život 19 lidí. Město leží na východním cípu ukrajinského Krymu, který Rusko v roce 2014 násilně obsadilo a vyhlásilo za své území. Senátor Franc Klincevič podle agentury Interfax prohlásil, že v kerčské tragédii "je patrná ukrajinská stopa". Mohou to prý být jak oficiální ukrajinské struktury, tak místní nacionalisté, "kteří jsou kvůli nenávisti vůči Rusku schopni všeho".
16:24
Očití svědci v ruských médiích hovořili i o tom, že slyšeli střelbu. "Vykoukl jsem z učebny - a tam kráčí chlapec se zbraní v ruce a po všech střílí. Schoval jsem se a doufal, že si mě nevšimne. Za deset minut přijeli policisté s automatickými puškami. Když začali evakuovat žáky a učitele, taky jsem vyšel," vylíčil listu Komsomolskaja pravda jeden ze studentů. "Na chodbě výbuch rozbil okna. Všechny stěny byly ohořelé," dodal. "Vyšli jsme na vnitřní dvůr školy a za minutu vše vybouchlo. Všude lítalo sklo, střílelo se. Utíkala jsem a viděla jsem, jak kluci padají a krev stříká. Svou kamarádku Dášu jsem už neuviděla," vylíčila studentka Margarita podle serveru Newsru.com.
16:23
Ukrajinští prokurátoři zahájili šetření útoku v Kerči, který klasifikovali jako teroristický čin. Informuje o tom jejich