26. března 2018 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU se chová jako věrný poddaný Londýna, zní z Ruska

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí sarkasticky komentovalo očekávané vyhoštění ruských diplomatů z některých evropských metropolí, mezi nimiž má být i Praha. Ministerská mluvčí na facebooku napsala, že Evropané se chovají jako „věrní poddaní“ Londýna, který jim vnucuje zhoršení vztahů s Moskvou.

Připravované vyhoštění ruských diplomatů se má podle spekulace agentury Bloomberg týkat nejméně deseti zemí, podle britských zdrojů jich má být až dvacet. Podrobnosti chystané akce mají vejít ve známost v 15:00, napsala agentura s odvoláním na nejmenované oficiální činitele.

Ruská mluvčí Marija Zacharovová na facebooku napsala, že Británie jako strana opouštějící Evropskou unii „využívá faktor solidarity a vnucuje ostatním zhoršení vztahů s Ruskem“. Ohlášené vypovězení Rusů ironicky označila za „defilé svrchovanosti“ jednotlivých unijních zemí.

„Jakmile Londýn unii opustí, už ho nic nebude spojovat s jejím jednotným zahraničněpolitickým kurzem. Když se mu zachce, začne hrát hru na sblížení, jindy zas hru na odloučení. A ostatní státy EU budou dál spojeny v bludném kruhu protiruské solidarity, kterou jim kdysi Britové vnutili,“ napsala Zacharovová, proslulá nevybíravou kritikou západního společenství.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz