22. dubna 2009 11:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Eurokomisař kritizuje české předsednictví v EU

Naše předsednictví v EU je prý nekreativní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Naše předsednictví v EU je prý nekreativní. | foto: Reprofoto

BRUSEL Eurokomisař pro rozvoj a humanitární spolupráci Louis Michel nepřímo kritizoval české předsednictví EU. údajně nebylo schopno sjednotit postoj a postup členských států EU na konferenci OSN o rasismu v Ženevě.

Michela prý zklamaly hlavně ty státy, které kontroverzní konferenci a priori bojkotovaly. Podle něj by ale pro sjednocení postojů jednotlivých zemí bylo potřeba "kreativního předsednictví (unie), které sjednotí jednotlivé hráče".

Nepřímo tak kritizoval Českou republiku.

Erokomisař kritizuje nezájem některých zemí

Ženevskou konferenci, jež potrvá až do pátku, od počátku bojkotují například USA, Izrael či Austrálie, z unijních zemí Německo, Polsko, Itálie a Nizozemsko.

Zástupci Česka, které nyní Evropské unii předsedá, konferenci opustili v pondělí poté, co na ní vystoupil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Ten ve svém projevu označil Izrael za zemi s rasistickou vládou.

"Co mě trochu zklamalo, je, že některé členské státy bez toho, aby věděly, jaký bude konečný text, se tam rozhodly nejet," řekl Michel. 

Deklarace lituje vysokých projevů nesnášenlivosti

Ženevské konferenci se, sice bez české účasti, podařilo již v úterý přijmout závěrečnou deklaraci.

Dokument mimo jiné vyjadřuje politování nad celosvětovým nárůstem projevů nesnášenlivosti a rasového a náboženského násilí, a to včetně antisemitismu, nenávisti vůči islámu, nesnášenlivosti vůči křesťanské víře a protiarabského nepřátelství. Připomíná také, že nikdy nesmí být zapomenut holokaust.

ČTK