Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brusel se postavil za Řecko. Europoslanci chtějí ráznější přístup vůči Turecku

Evropský parlament, Štrasburg Wikimedia Commons | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament, Štrasburg Wikimedia Commons | foto: Česká pozice

Brusel Evropská unie musí pevně hájit zájmy Řecka a Kypru a přesvědčit Turecko, aby ustoupilo od průzkumné těžby ve východním Středomoří. V debatě se na tom shodla většina poslanců Evropského parlamentu, kteří vyzvali zástupce členských států k rychlému vyřešení hrozícího konfliktu. Část poslanců volala po přijetí protitureckých sankcí.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell prohlásil, že vztahy bloku s vlivným sousedem se dostaly na rozcestí a příští dny rozhodnou o tom, kam se budou ubírat.

Turecko od srpna mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Lídři EU budou o společné reakci na rostoucí napětí v oblasti jednat na mimořádném summitu příští týden.

„Naše vztahy se dostaly na historické rozcestí a vydají se jedním či druhým směrem, podle toho, co se stane v příštích dnech,“ řekl Borrell poslancům v Bruselu, kam bylo kvůli vývoji koronavirové nákazy přeloženo plenární zasedání EP ze Štrasburku. Evropský blok se podle něho musí jednotně snažit o zklidnění napětí v regionu, zároveň však nesmí zapomenout na to, že Ankara je stále jeho významným partnerem například v otázkách migrace.

Řada europoslanců sice dala najevo názor, že by EU měla dát přednost dialogu, ve svých slovech byli ale většinou ostřejší než hlavní evropský diplomat.

„Všichni jsme extrémně znepokojeni reálným rizikem vojenské eskalace,“ konstatoval zástupce nejsilnější lidovecké frakce a šéf zahraničního výboru David McAllister. Dodal, že na nadcházejícím summitu musí političtí vůdci otevřít možnost dalších protitureckých postihů.

EU již v posledním roce potrestala zmrazením majetku a zákazem cest na území unie několik Turků odpovědných za těžbu, která podle Bruselu porušuje suverenitu členských zemí. Ministři zahraničí unijních zemí v srpnu jednali o možném rozšíření tohoto seznamu. Řecko a Kypr přitom požadují ráznější ekonomické sankce, které však nemají mezi dalšími státy jednoznačnou podporu.

„Jsou tu státy, které stále mají ekonomické vazby na Turecko,“ podotkla levicová řecká europoslankyně Elena Kunturaová, která stejně jako řada kolegů volala po ráznějších protitureckých postizích. Několik politiků vyzvalo i k zákazu prodeji zbraní Turecku.

Některé členské státy, včetně největšího Německa, však podle diplomatů na tento návrh sotva kývnou, neboť vývoz do Turecka tvoří značnou část jejich zbrojního exportu. Sám Borrell  diskusi uzavřel slovy, že pro výraznější postihy proti Turecku zřejmě nebude mezi státy dostatečná podpora.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...