Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Europoslanci odmítají novou irskou pojistku navrženou Londýnem. Plán u nich vzbudil ‚vážné obavy‘

Svět

  16:19
BRUSEL - Evropský parlament by nemohl schválit brexitovou dohodu obsahující irskou pojistku v podobě, jakou ve středu navrhla britská vláda. V prohlášení to ve čtvrtek uvedl koordinační výbor EP pro brexit (Brexit Steering Group, BSG). Nový britský plán u europoslanců vzbudil „vážné obavy“, neřeší podle nich „skutečné problémy“.

Brexit. ilustrační snímek foto: Reuters

„BSG se nedomnívá, že by tyto návrhy britské vlády předložené na poslední chvíli 2. října, ve své současné podobě představovaly základ pro dohodu, s níž by Evropský parlament mohl souhlasit,“ citovala z prohlášení výboru britská média. „Britské návrhy ani zdaleka neodpovídají tomu, co bylo dohodnuto jako dostačující kompromis ohledně pojistky,“ dodává skupina, které předsedá belgický europoslanec Guy Verhofstadt.

Britové zveřejnili plán, čím chtějí nahradit irskou pojistku v brexitové dohodě s Unií

Takzvaná irská pojistka je částí návrhu brexitové dohody, která má zaručit i po odchodu Británie z Evropské unie zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Londýn nyní požaduje místo její stávající podoby mechanismus, který by v podstatě ponechal Severní Irsko v jednotném unijním trhu, zároveň by ale celé Spojené království opustilo bezcelní zónu EU, což by podle kritiků plánu znamenalo zavedení hraničních kontrol.

Šéf Evropské rady Donald Tusk uvedl, že poslední návrhy Londýna ohledně brexitu ho nepřesvědčily, EU je však otevřena dalším rozhovorům s Británií. V posledním návrhu Británie k brexitu je řada problematických bodů, uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. S Londýnem je podle něj třeba dál jednat.

Evropská komise, která v rozhovorech o brexitu zastupuje unijní „sedmadvacítku“, zatím neuvedla, zda je pro ni britská nabídka důvodem k návratu k plnohodnotnému vyjednávání o podmínkách britského odchodu z EU. O návrhu nicméně s europoslanci ve středu hovořil hlavní brexitový vyjednavač EK Michel Barnier. Jakákoli „rozvodová“ dohoda by musela pro ratifikaci získat také souhlas Evropského parlamentu.

Na irské hranici nevzniknou kontroly, slíbil Johnson. Navrhuje brexitový kompromis

BSG má mimo jiné výhrady k britskému plánu pro celní režim, který by podle europoslanců vedl ke vzniku infrastruktury a kontrol, avšak nespecifikuje, kde by se zboží kontrolovalo. Kritizují také požadavek, aby o vstupu pojistky v platnost rozhodoval severoirský parlament. Podotýkají přitom, že severoirský zákonodárný sbor už skoro tři roky nezasedá.

Britský premiér Boris Johnson ve čtvrtek vytvoření jakékoli infrastruktury související s hraničními kontrolami opět odmítl, což ocenil irský premiér Leo Varadkar. „Je to ale v rozporu s dokumenty, které britská vláda včera (ve středu) předložila,“ dodal. Britský plán nahrazení stávající pojistky je podle něj v řadě ohledů nedostačující.

Autor: