Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Europoslanci odsoudili rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost potratů

Protesty proti zákazu potratů v Polsku. foto: AP Photo

Brusel/Varšava - Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí.
  21:53

Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici. Šéfka polského ústavního soudu Julia Przylembská usnesení europoslanců odmítla jako pokus zasahovat do polských vnitřních záležitostí.

Do ulic navzdory koronaviru. Polsko opět protestuje proti zákazu potratů, premiér vyzval k dialogu

Polská opozice i davy lidí v ulicích od konce října protestují proti verdiktu ústavního soudu, podle něhož současná podoba potratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud, složený převážně ze soudců nominovaných konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost, zavrhl tu část zákona, která dosud dovolovala přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. To byla podle statistik příčina 98 procent legálních potratů v minulých letech. Dále povoleny mají zůstat jen interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Protesty proti zákazu potratů v Polsku.
Protesty proti zákazu potratů v Polsku.

Podle čtvrtečního usnesení Evropského parlamentu přijatého poměrem hlasů 455 ku 145 je rozhodnutí „dalším příkladem převzetí politické moci nad soudy a systémového selhávání vlády práva“. Verdikt podle poslanců učinili soudci, kteří jsou „plně závislí na politicích“. Instituce EU dlouhodobě vedou s Polskem řízení kvůli obavám z narušení nezávislosti soudů a Varšava již byla po rozhodnutí unijní justice nucena upravit několik částí sporné soudní reformy. Podle europoslanců by unie měla z omezení potratů učinit další součást řízení.

Kvůli omezení potratů v Polsku jsou v ulicích desetitisíce lidí, s novým zákazem nesouhlasí více než 70 procent lidí

Předsedkyně polského ústavního soudu Julia Przylembská v reakci na usnesení europoslanců řekla, že jde „o bezprecedentní pokus zasahovat do vnitřních systémových záležitostí Polska, na které se nevztahují unijní smlouvy“. Europoslancům také podle polské tiskové agentury PAP vzkázala, že Evropská unie nemá pravomoc ovlivňovat rozhodnutí ústavního soudu členské země ani hodnotit legálnost výběru jeho soudců.

Rozhodnutí polského soudu podle usnesení EP bude polské ženy nutit, aby podstupovaly „nebezpečné, tajné a život ohrožující potraty“ nelegální cestou. Poslanci rovněž upozornili, že podle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva protipotratové zákony porušují základní práva žen.

„Považuji to za nehumánní, postrádající jakýkoli respekt vůči ženám. Tento obrázek nepatří do civilizovaného světa, kde ctíme právo každého na rozhodování o sobě samém,“ kritizovala omezení potratů česká liberální místopředsedkyně EP Dita Charanzová.

Evropští zákonodárci v usnesení podpořili právo Poláků protestovat i v době, kdy je v zemi kvůli koronaviru omezeno shromažďování. V souvislosti s masovými protesty konajícími se pravidelně od vydání soudního verdiktu se polská vláda rozhodla zatím výrok soudců oficiálně nezveřejnit, takže verdikt dosud není účinný.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat