Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Europoslanci odsoudili rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost potratů

Protesty proti zákazu potratů v Polsku. foto: AP Photo

Brusel/Varšava - Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí.
  21:53

Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici. Šéfka polského ústavního soudu Julia Przylembská usnesení europoslanců odmítla jako pokus zasahovat do polských vnitřních záležitostí.

Do ulic navzdory koronaviru. Polsko opět protestuje proti zákazu potratů, premiér vyzval k dialogu

Polská opozice i davy lidí v ulicích od konce října protestují proti verdiktu ústavního soudu, podle něhož současná podoba potratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud, složený převážně ze soudců nominovaných konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost, zavrhl tu část zákona, která dosud dovolovala přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu. To byla podle statistik příčina 98 procent legálních potratů v minulých letech. Dále povoleny mají zůstat jen interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Protesty proti zákazu potratů v Polsku.
Protesty proti zákazu potratů v Polsku.

Podle čtvrtečního usnesení Evropského parlamentu přijatého poměrem hlasů 455 ku 145 je rozhodnutí „dalším příkladem převzetí politické moci nad soudy a systémového selhávání vlády práva“. Verdikt podle poslanců učinili soudci, kteří jsou „plně závislí na politicích“. Instituce EU dlouhodobě vedou s Polskem řízení kvůli obavám z narušení nezávislosti soudů a Varšava již byla po rozhodnutí unijní justice nucena upravit několik částí sporné soudní reformy. Podle europoslanců by unie měla z omezení potratů učinit další součást řízení.

Kvůli omezení potratů v Polsku jsou v ulicích desetitisíce lidí, s novým zákazem nesouhlasí více než 70 procent lidí

Předsedkyně polského ústavního soudu Julia Przylembská v reakci na usnesení europoslanců řekla, že jde „o bezprecedentní pokus zasahovat do vnitřních systémových záležitostí Polska, na které se nevztahují unijní smlouvy“. Europoslancům také podle polské tiskové agentury PAP vzkázala, že Evropská unie nemá pravomoc ovlivňovat rozhodnutí ústavního soudu členské země ani hodnotit legálnost výběru jeho soudců.

Rozhodnutí polského soudu podle usnesení EP bude polské ženy nutit, aby podstupovaly „nebezpečné, tajné a život ohrožující potraty“ nelegální cestou. Poslanci rovněž upozornili, že podle rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva protipotratové zákony porušují základní práva žen.

„Považuji to za nehumánní, postrádající jakýkoli respekt vůči ženám. Tento obrázek nepatří do civilizovaného světa, kde ctíme právo každého na rozhodování o sobě samém,“ kritizovala omezení potratů česká liberální místopředsedkyně EP Dita Charanzová.

Evropští zákonodárci v usnesení podpořili právo Poláků protestovat i v době, kdy je v zemi kvůli koronaviru omezeno shromažďování. V souvislosti s masovými protesty konajícími se pravidelně od vydání soudního verdiktu se polská vláda rozhodla zatím výrok soudců oficiálně nezveřejnit, takže verdikt dosud není účinný.

Autor: