Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli omezení potratů v Polsku jsou v ulicích desetitisíce lidí, s novým zákazem nesouhlasí více než 70 procent lidí

Svět

  15:01aktualizováno  22:02
Varšava - Desítky tisíc lidí se na mnoha místech Polska zapojily do protestů v rámci stávky žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. Protesty se konají v době, kdy se Polsko potýká s rychle rostoucími počty nakažených koronavirem. Do Varšavy se ve středu sjeli i zemědělci nespokojení s plánem vlády zpřísnit předpisy týkající se ochrany zvířat.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Aktivisté, bojující za práva žen, během demonstrace ve Varšavě.
Lídryně polských protestů za práva žen Marta Lempartová.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby. Gdaňská univerzita na středu vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity.

V metropoli se davy lidí sešly před sídlem konzervativní nadace Ordo Iuris prosazující zpřísnění potratového zákona, a chtějí přejít před sídlo Sejmu, dolní komory parlamentu. To obklopili policisté se štíty a slzným plynem. K Sejmu mají namířeno také zemědělci, kteří hodlají zablokovat důležité křižovatky ve městě na protest proti tomu, že vláda chce zakázat kožešinové farmy nebo vývoz masa upraveného podle náboženských předpisů. Žádají demisi ministra zemědělství.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem „Mimo kancelář“. Do stávky se zapojily řidičky MHD v tomto městě, ony i jejich kolegové na chvíli zastavili vozidla, která řídí. Protestující v různých koutech Polska volají hesla jako „Rozsudek nad ženami“, „Peklo pro ženy“ nebo „Pryč s kačerem diktátorem“, čímž je míněn vicepremiér a předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, považovaný za nejvlivnějšího politika v Polsku.

Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že „Tady měl být text, ale stávkujeme“. Ženy, které chtějí dát najevo svou nevoli, si na středu vzaly dovolenou nebo neplacené volno, někde jim je vedení firem nebo úřadů dalo samo, někteří živnostníci nechali své podniky zavřené.

Šéf PiS Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení. V parlamentu dnes Kaczyński opoziční zákonodárce obvinil z podněcování protestů během pandemie. „Ničíte Polsko,“ prohlásil. „Vystavujete mnoho lidí smrti, jste zločinci,“ řekl konzervativní politik.

Prezident Andrzej Duda, jenž je kvůli nákaze koronavirem v izolaci, naznačil možné změkčení příslušného zákona. Soukromé televizi Polsat News řekl, že potrat by měl být povolen v případě, že by hrozila smrt plodu při fyzické námaze nebo po ní.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro list Gazeta Polska řekl, „otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit“. Polská média informovala, že někteří lidé protesty zneužili k vandalským činům a střetům s policií, v neděli na různých místech protestující vnikli do kostelů během mší. Šéf PiS Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Zatímco prezident Andrzej Duda, jenž je kvůli nákaze koronavirem v izolaci, se má ke zpřísnění potratového zákona a nynějším protestům vyjádřit až ve středu večer, jeho dcera Kinga již na twitteru napsala, že „se nemůže smířit s následky, jaké s sebou nález ústavního soudu nese“. Vyslovila se pro to, aby v situaci, kdy ženě hrozí, že porodí dítě, jež může zemřít několik minut nebo hodin po porodu, se mohla sama rozhodnout, zda si těhotenství ponechá nebo ho přeruší. Kinga Dudová působí jako poradkyně svého otce pro sociální otázky a tuto práci vykonává bez nároku na plat.

Podle průzkumu veřejného mínění, který ve středu zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat