Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů, tvrdí šéf polské vládní strany PiS Kaczyński

Svět

  19:43
Varšava - Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński v úterý v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce

Polský ústavní soud přitvrdil v zákazu interrupcí, přerušení z důvodu poškození plodu prý odporuje ústavě

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. „Vážného trestného činu,“ podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

„Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit,“ řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Protesty proti zpřísnění zákazu potratů v Polsku.
V Polsku už několik dnů probíhají protesty proti zpřísnění zákazu potratů.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

V neděli protestující vtrhli na různých místech Polska do kostelů během mší a bohoslužby narušili. Kaczyński v úterý vyzval stoupence PiS k obraně kostelů „za každou cenu“.

„Braňme Polsko, braňme vlastenectví, ukažme odvahu. Jedině tehdy můžeme tu válku, kterou nám naši odpůrci jasně vyhlásili, vyhrát,“ prohlásil Kaczyński.

Také v úterý i přes restriktivní opatření zavedená kvůli šíření koronaviru vyrazily davy lidí do ulic polských měst a městeček. Reportér portálu onet.pl informující o událostech ve Varšavě upozornil, že mezi demonstranty je i mnoho těch, kteří se snaží využít napětí ke střetům s policisty. Jde prý hlavně o mládež. Na středu se chystá celopolská stávka žen a další protestní akce.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat