14. března 2017 13:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polský europoslanec dostane trest za výrok o ‚slabších a menších‘ ženách

Člen Evropského parlamentu Polák Janusz Korwin-Mikke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen Evropského parlamentu Polák Janusz Korwin-Mikke | foto: WikiMedia

ŠTRASBURK/BRUSEL Polský europoslanec Janusz Korwin-Mikke přijde za své urážlivé výroky o ženách o část peněz, na které má nárok. Po deset dní se navíc nebude smět účastnit práce parlamentu a rok nebude moci Evropský parlament nijak reprezentovat. O trestu, který je podle příslušné tiskové zprávy bezprecedentně tvrdý, rozhodl nový předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Europoslanec, už dlouhou dobu známý svými skandály, v debatě o nerovnosti v odměňování žen a mužů nedávno prohlásil, že nižší platy žen pokládá za samozřejmé. „Protože jsou slabší, menší a méně inteligentní, musejí také méně vydělávat,“ vysvětlil svůj postoj.

„Nebudu tolerovat takové chování,“ reagoval v úterý Tajani, který vyšetřování této záležitosti zahájil na základě hned několika stížnosti, které podali poslancovi kolegové z europarlamentu. Od europoslanců se podle něj čeká, že budou své povinnosti vykonávat s patřičnou důstojností. „Urážkou všech žen předvedl poslanec své pohrdání našimi nejzákladnějšími hodnotami,“ dodal Tajani, který se v úterý omluvil všem, jichž se mohla slova polského europoslance dotknout.

Čtyřiasedmdesátiletý polský europoslanec, který není členem žádné frakce, zastupuje v parlamentu stranu Svoboda (dříve KORWIN), které sám předsedá. V minulosti na sebe upozornil také řadou rasistických, antisemitských a antifeministických poznámek. V roce 2015 ho parlament potrestal za hajlování v zasedacím sále, loni pak za hanlivé výroky vůči migrantům.

Nyní Korwin-Mikke přijde na 30 dní o paušální denní příspěvky. Těchto 306 eur (přes 8200 Kč) vyplácí europarlament na pokrytí výdajů, které jeho členové hradí v období parlamentní činnosti, pokud svou přítomnost potvrdí podpisem. Příspěvek se snižuje na polovinu, pokud se europoslanec nezúčastní více než poloviny jmenovitých hlasování ve dnech plenárního jednání.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz