Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Evropská komise: Řecko má při ochraně schengenských hranic vážné nedostatky

Téhle syrské ženě chvíli trvalo, než uvěřila, že to nejhorší má - snad - už za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téhle syrské ženě chvíli trvalo, než uvěřila, že to nejhorší má - snad - už za... | foto: Petra Procházková

BRUSEL Řecko má vážné nedostatky při ochraně vnějších hranic schengenského prostoru, vyplývá ze zprávy takzvaného schengenského hodnocení, kterou dnes projednala Evropská komise. Novinářům to řekl její místopředseda Valdis Dombrovskis.

Jde o krok, který poskytne právní podklad pro případné prodloužení kontrol mezi členskými zeměmi unie až na dva roky a který by mohl znamenat faktický odchod Řecka z prostoru volného pohybu. Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas ve středu slíbil, že úřady budou schopné technicky naplno evidovat uprchlíky přicházející do země od začátku března. Mluvčí řecké vlády nicméně označila stanovisko EK za „nekonstruktivní“ a připomněla liknavost ostatních zemí EU v plnění závazků na přerozdělování uprchlíků.

Zprávu Evropské komise, jejíž samotný text je neveřejný, musí kvalifikovanou většinou potvrdit členské země prostřednictvím stálého výboru pro kontrolu schengenských pravidel.

Pak bude moci komise Aténám nabídnout balík opatření k tomu, aby nedostatky odstranily. Řecko bude mít tři měsíce na nápravu. Pokud se tak nestane, umožní to zemím unie - opět rozhodnutím kvalifikované většiny - dočasně zavést kontroly na některých vnitřních hranicích až na půl roku s prodloužením do dvou let.

Některé státy EU, včetně Německa, dočasně kvůli migraci opětovně zavedly kontroly podle jiných ustanovení schengenského kodexu. Nejzazší termín prodloužení končí v květnu.

Ministři vnitra zemí Evropské unie komisi o to, aby se k situaci v Řecku tímto způsobem vyjádřila, požádali v pondělí. Nynější zpráva ale byla vypracována už na základě předem neoznámených návštěv na řecko-tureckých pozemních hranicích a na ostrovech Chios a Samos od 10. do 13. listopadu 2015.

Neefektivitní práce

„Ukazuje, že ve správě vnějších hranic v Řecku existují vážné nedostatky. Víme, že Řecko v mezičase začalo vynakládat úsilí směřující k nápravě a dodržování schengenských pravidel,“ uvedl eurokomisař pro vnitřní věci Dmitris Avramopulos.

I když podle Dombrovskise zpráva uznává, že řecké orgány jsou v důsledku velkého počtu příchozích migrantů pod tlakem, konstatuje se v ní, že nelegální migranti nejsou efektivně identifikováni a registrováni. Jejich otisky prstů například nejsou systematicky zanášeny do příslušných unijních systémů a není systematicky kontrolována autentičnost jejich cestovních dokladů. Ty navíc nebyly v kontrolovaném období ani srovnávány s hlavními bezpečnostními databázemi jako je Schengenský informační systém (SIS) či databáze Interpolu.

Zpoždění hotspotů

Ministr Muzalas ve středu připustil, že budování takzvaných hotspotů, kterými mají všichni příchozí cizinci procházet, nabralo zpoždění. Pětice center, která jsou hlavně na ostrovech u tureckého pobřeží, bude podle něho dobudována koncem února a naplno začnou fungovat počátkem března.

Mluvčí vlády v Aténách Olga Gerovasiliová se pozastavila nad tím, o jak staré údaje se zpráva opírá. Nynější situace je prý již hodně jiná a navíc klíčovou roli se zvládáním proudu uprchlíků má stejně Turecko, uvedla.

„Taktika přehazování odpovědnosti nepředstavuje účinné řešení problému s takovým historickým rozsahem, který vyžaduje společnou činnost. Řecko se překonává, aby plnilo své závazky. Očekáváme od ostatních, že učiní totéž,“ dodala Gerovasiliová s poukazem na to, že ze 160.000 uprchlíků, které si země EU slíbily prvotně přerozdělit, se dostalo jen na pouhých více než 300 osob.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...