Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Evropská komise začala kvůli regulaci internetu vyšetřovat firmy Apple, Google a Meta

Ilustrační snímek foto: Google

Evropská komise (EK) zahájila první vyšetřování amerických technologických společností Apple, Google a Meta Platforms v souvislosti s možným porušováním Nařízení o digitálních trzích (DMA). Komise to v pondělí oznámila v tiskové zprávě.
  14:50

Nařízení začalo v plném rozsahu platit tento měsíc. Porušení pravidel může vést k velmi vysokým pokutám, které v krajním případě mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu. Meta, Apple i Google své kroky obhajují s tím, že pravidla zavedená v nařízení DMA dodržují.

„Komise má podezření, že opatření zavedená těmito strážci přístupu zaostávají za efektivním plněním jejich závazků podle DMA,“ napsala komise. Ta plní v EU mimo jiné i roli antimonopolního úřadu.

Za strážce přístupu neboli gatekeepers označila komise loni v září šest velkých internetových společností, které musejí splňovat pravidla digitální normy DMA. Pět firem je ze Spojených států, a to Apple, Google, Microsoft, Amazon a Meta, šestou je čínská společnost ByteDance, která vlastní platformu TikTok. Globální digitální firmy musejí dodržovat nová pravidla, jejichž smyslem je lépe ochraňovat podnikání jejich menší konkurence.

Apple dostal pokutu kvůli možnosti plateb za streamování. Hodlá se bránit

„Nařízení o digitálních trzích začalo platit 7. března. Už měsíce diskutujeme se strážci přístupu, abychom jim pomohli přizpůsobit se a již nyní vidíme změny, které se dějí na trhu,“ uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

„Nejsme však přesvědčeni, že řešení od firem Alphabet, Apple a Meta respektují jejich povinnosti týkající se spravedlivějšího a otevřenějšího digitálního prostoru pro evropské občany a podniky. Pokud by naše vyšetřování dospělo k závěru, že nedochází k plnému dodržování DMA, mohou čelit vysokým pokutám,“ dodal Breton.

Evropská komise nyní zkoumá, zda Apple a Google zcela dodržují pravidla nařízení DMA, která mimo jiné vyžadují, aby technologické společnosti umožnily vývojářům aplikací nasměrovat uživatele na nabídky dostupné mimo jejich obchody s aplikacemi. Komise má obavy, že tyto dvě společnosti využívají různých omezení, včetně účtování poplatků, čímž brání aplikacím ve volném propagování nabídek.

Google kvůli generování historicky nepřesných obrázků pozastavil nástroj Gemini

Google také čelí vyšetřování kvůli nedodržování ustanovení nařízení DMA, která technologickým gigantům brání upřednostňovat své vlastní služby před službami konkurence. Komise se obává, že opatření společnosti Google povedou k tomu, že se službami třetích stran na stránce s výsledky vyhledávání Google nebude zacházeno „spravedlivým a nediskriminačním způsobem“.

Komise rovněž zkoumá, zda Apple dělá dost pro to, aby uživatelům svých iPhonů umožnil snadno měnit webové prohlížeče. Prověřuje také, zda nabídka Mety, která obnáší nutnost platit měsíční poplatek za verze Facebooku nebo Instagramu bez reklam, neznamená i nadále shromažďování osobních údajů o uživatelích.

Americké úřady vyšetřují společnost Meta. Může se podílet na obchodu s drogami

Mluvčí společnosti Meta Platforms uvedl, že se firma snaží dodržovat veškerá pravidla uvedená v nařízení DMA. „Předplatné jako alternativa k reklamě je dobře zavedeným obchodním modelem v mnoha odvětvích,“ uvedl mluvčí. Model ‚Zaplať, nebo souhlas‘ podle něj navrhli právě tak, aby byl v souladu s regulacemi, které zavádí unijní norma.

Společnost Google uvádí, že ve svých službách provedla zásadní změny. Poznamenala také, že bude svůj přístup k dodržování nařízení v následujících měsících obhajovat. Apple je rovněž přesvědčen, že jeho chování je v souladu s DMA.

Autoři: ,