Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evropský parlament podporuje uznání Palestiny

Evropa

  17:31
ŠTRASBURK - Evropský parlament podpořil uznání palestinské státnosti a řešení založené na existenci dvou států, tedy Palestiny a Izraele. Ve svém usnesení zároveň vyzval k pokračování mírových rozhovorů. Rezoluce není právně závazná.

Evropská komise (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rozhodnutí o uznání Palestiny zůstává nadále záležitostí jednotlivých členských států EU. Z nich Palestinu jako stát oficiálně uznává pouze Švédsko. Izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že řešení izraelsko-palestinské krize bude nalezeno za jednacím stolem, a nikoli v jednom či jiném parlamentu.

Europoslanci se na kompromisním textu s pouze symbolickou hodnotou shodli po složitých jednáních. Nepodpořili v něm okamžité uznání palestinského státu, jak v nedávné době učinily parlamenty některých zemí Evropské unie. Dnes svou vládu k uznání Palestiny vybídl parlament v Lucembursku.

Někteří europoslanci původně požadovali, aby europarlament coby jediný vrcholný orgán EU volený přímo jejími občany k témuž vyzval státy EU. Kompromis, na kterém se dohodlo pět ze sedmi politických skupin v EP, se ale tomuto požadavku vyhnul. 

ČTĚTE TAKÉ:

Evropský parlament „v zásadě podporuje uznání palestinské státnosti a řešení založené na existenci dvou států a domnívá se, že souběžně by se měly rozvíjet mírové rozhovory, v nichž je třeba dosáhnout pokroku,“ stojí v textu usnesení, jehož návrh byl zveřejněn pár hodin před samotným hlasováním. V něm jej podpořilo 488 europoslanců, 88 bylo proti a 111 se zdrželo.

Parlament podporuje řešení založené na existenci dvou států, vycházející z hranic v roce 1967 se společným hlavním městem Jeruzalémem, přičemž v rámci tohoto řešení budou bok po boku existovat Stát Izrael a „nezávislý, demokratický, celistvý a životaschopný“ palestinský stát, praví se v textu.

 Europoslanci v něm rovněž odsoudili veškeré teroristické a násilné činy. Také se rozhodli zahájit iniciativu s názvem „Poslanci za mír“, která by měla propojit členy EP s jejich izraelskými a palestinskými protějšky a napomáhat v mírovém programu.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nachšon dnes v reakci na hlasování ve Štrasburku podle listu The Jerusalem Post uvedl, že řešení izraelsko-palestinského konfliktu bude nalezeno během jednání, a nikoli v jednom či jiném parlamentu. Izraelská diplomacie podle něj zaznamenala, že europarlament si vyhrazuje, že uznání Palestiny musí přijít jako výsledek jednání.

 Samotná debata o této otázce ale „poškozuje šance na obnovení rozhovorů“, uvedl podle webu listu. Europarlament měl o uznání Palestiny hlasovat již v listopadu. Kvůli neshodám ale hlasování odložil. Socialisté, zelení a krajní levice původně chtěli vyzvat členské státy k uznání palestinské státnosti. Největší skupina v EP, kterou je Evropská lidová strana, ale tlačila na to, aby taková možnost byla spojena s otázkou mírových rozhovorů.

„Evropský parlament tímto hlasováním odmítnul bezpodmínečné uznání Palestiny bez současné návaznosti na mírové rozhovory,“ uvedl předseda zahraničního výboru EP Elmar Brok z eurolidovecké frakce. Jeho parlamentní kolegyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) ale uvedla, že uznání palestinského státu musí být výsledkem mírového procesu Izraele a Palestiny. „Takto jednoznačná formulace ve výsledném textu rezoluce chybí, a proto jsem ji nemohla podpořit,“ konstatovala v prohlášení.

Europoslanec Pavel Telička, jehož Hnutí ANO je v europarlamentu součástí liberální frakce ALDE, vítá, že EP nepřijal znění o „uznání“ Palestiny, rezoluce je však prý v některých částech vágní. „Budu rád, když v budoucnu povedeme k situaci na Blízkém východě a k nastartování mírového procesu hlubší politickou diskusi,“ řekl mimo jiné ČTK v písemném sdělení.

Europoslanec Pavel Poc ze socialistické frakce uvedl, že poslanci za ČSSD zvolení do EP hlasovali pro vyjednaný kompromis. Nepodpořili jej naopak občanští demokraté. „Takovými rezolucemi Evropský parlament jen přilévá olej do ohně. Není to absolutně jeho pravomoc ani odpovědnost, aby členským státům něco podobného doporučoval,“ sdělil Jan Zahradil (ODS), který v EP zasedá ve frakci reformistů.

Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...