Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Evropský parlament zeštíhlí o 35 poslanců

Svět

  14:46
BRUSEL - Evropský parlament po volbách v roce 2009 zeštíhlí. Místo současných 785 v něm bude zřejmě jen 750 poslanců. Česko přijde o dva z nynějších 24 zástupců, Slovensko o jednoho z dosavadních 14. Vyplývá to z rezoluce, kterou dnes přijal Evropský parlament. Při hlasování, které provázely potíže s hlasovacím zařízením i vášnivé debaty, se objevil i pozměňovací návrh, který počítal s tím, že by ČR měla jen 18 křesel. Velkou většinou hlasů byl ale odmítnut.

Evropský parlament foto: Christian HartmannČTK

Dokument musí ještě potvrdit členské státy. Jednání o tom by mělo být součástí neformálního summitu, který se uskuteční příští týden v Lisabonu. Na něm by šéfové států a vlád měli dokončit novou smlouvu EU, která má reformovat unijní instituce a s níž nová dělba křesel souvisí. Podepsána by měla být, pokud vše půjde podle plánu, po doladěních v prosinci.

Červnový summit vyzval EP, aby si sám navrhl rozložení mandátů mezi země po příštích volbách. Vytyčeny mu však byly základní mantinely: maximální počet křesel pro zemi byl stanoven na 96, minimální na šest. Díky tomu tak například Malta s asi 400.000 obyvateli bude mít šest křesel místo dosavadních pěti. Je také jedním z pouhých čtyř států, které si novým rozdělením přilepší. Šesti zůstane zachován nynější počet křesel, 17 včetně ČR a Slovenska se naopak množství mandátů sníží.

Nejvíce se pokles dotkne Itálie, která proti dnešku přijde o šest zástupců. Britové budou mít o pět křesel méně, Francouzi o čtyři a Poláci a Němci o tři. Země srovnatelné co do počtu obyvatel s ČR, tedy Maďarsko, Belgie, Portugalsko budou mít stejně jako ČR místo 24 zástupců jen 22.

Podle zmiňovaného pozměňovacího návrhu, který vzešel z dílny španělských, německých či polských poslanců, tedy z velkých zemí, by množství českých křesel v EP kleslo na 18. Například Španělsko by však místo 54 dostalo 60 křesel, Francie 84 (místo 74), Polsko 53 (místo 50) a Británie 81 (místo 73).

"Za národní zájmy se tu bojovalo do poslední minuty," řekl český europoslanec Jan Zahradil (ODS). Miloslav Ransdorf (KSČM) upozornil na příkladu Nizozemska, že pro země jako ČR či Slovensko přijatá verze není špatná. Nizozemsko reprezentuje 16,33 milionu obyvatel a podle návrhu má mít 26 křesel. ČR a Slovensko však podle propočtů, z nichž EP vychází, dohromady mají asi 15,64 milionu lidí, avšak součet navrhovaných křesel je 35.

Hlasování ve středu i v předchozích týdnech předcházela poměrně bouřlivá debata, dnes navíc opakovaně byly problémy s hlasovacím zařízením, kvůli němuž se muselo o několika návrzích změn hlasovat několikrát. "Bylo to jedno z nejpodivnějších hlasování, co jsem tu zažila," řekla Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Nové rozložení křesel, podpoří-li ho summit, bude platit do roku 2014, kdy by se měly konat další volby. Před nimi se zřejmě znovu vezme v úvahu, kolik lidí aktuálně v jednotlivých zemí je, a na základě toho se křesla nově přerozdělí.

Snížení počtu europoslanců se předpokládalo i podle dosavadních smluv EU, které má nová reformní smlouva doplnit. Na jejich základě by pokles byl dokonce ještě markantnější, protože křesel by bylo jen 736.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!