Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Experti: Fukušima je stejně nebezpečná jako Černobyl

Fukušima na snímku z 31. března 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fukušima na snímku z 31. března 2011 | foto: ČTK

TOKIO Agentura Kjódó oznámila, že množství radiace, která unikla z fukušimské elektrárny, možná přinutí odborníky zvýšit závažnost havárie na nejvyšší sedmý stupeň.

Dosud experti zkáze čtyř fukušimských reaktorů přisoudili pátý stupeň, tedy stejný, jaký měla v roce 1979 havárie v americké elektrárně Three Mile Island.

Pokud se Fukušima skutečně dostane na sedmý stupeň, bude na stejné úrovni s černobylskou havárií z roku 1986. Ta je označována za největší nehodu v dějinách světové jaderné energetiky.

PODÍVEJTE SE:

Další požár

U čtvrtého reaktoru elektrárny Fukušima 1 navíc technici společnosti TEPCO objevili další požár. Příčiny náhlého vzplanutí nebyly zjištěny a oheň byl nakonec uhašen. Podle expertů není jasné, zda požár souvisí s poměrně silným zemětřesením, které ráno místního času postihlo Tokio a jeho okolí.

Podle japonských seizmologů dosahovalo zemětřesení síly 6,3 stupně Richterovy stupnice, podle americké geologické služby USGS to bylo 6,6 stupně. Otřesy byly patrné v tokijských výškových budovách, ale žádné škody nezpůsobily.

Ničivá tsunami

Ohnisko zemětřesení bylo lokalizováno do provincie Čiba východně od Tokia asi 30 kilometrů pod zemí. Varování před přívalovou vlnou tsunami vydáno nebylo. Otřesy nicméně způsobily problémy v dopravě, protože vlaky tokijského metra se v ranní špičce zastavily. Na krátkou dobu byl přerušen i provoz na největším tokijském letišti Narita.

Po masivním zemětřesení z 11. března, které dosáhlo kritické hranice devíti stupňů, zaznamenaly seizmologické stanice stovky následných otřesů. V seznamech mrtvých nebo pohřešovaných je 28.000 lidí.

Čtěte také

Jak je to s radiací?

Japonská vládní komise pro jadernou bezpečnost odhadla, že v jisté fázi dosahoval objem radioaktivního jodu 131 unikajícího z fukušimských reaktorů hodnoty 10.000 terabecquerelů za hodinu, a to po dobu několika hodin. To podle mezinárodně platné stupnice fukušimskou havárii zařazuje právě na nejvyšší sedmý stupeň.

Komise neupřesnila, ke kterému konkrétnímu datu se tyto hodnoty vztahují, ale uvedla, že nynější hodnoty se pohybují pod hranicí jednoho terabecquerelu za hodinu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.