Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Experti varují: Kaddáfí má v záloze tuny smrtícího yperitu

Svět

  13:08
TRIPOLIS - Kvůli chaosu panujícímu v Libyi vzrostly obavy ohledně použití chemických zbraní, které drží pod kontrolou vůdce Muammar Kaddáfí. Ve vojenských skladech se prý nachází až deset tun smrtícího yperitu. Podle expertů hrozí, že by je mohl zneužít k potlačení protivládních protestů.

Libyjec před ohořelými auty v Tobruku foto: Reuters

Ačkoliv je zatím zřejmé, že se Kaddáfí k užití chemických zbraní neuchýlil, jeho spolupracovníci ho často popisují jako nepředvídatelného a vznětlivého člověka, píše CNN.  

Podle Petera Carila z Asociace pro kontrolu zbraní je v severoafrické zemi uskladněno asi 10 tun yperitu. Většina smrtelné chemikálie se nachází ve skladech ve městě Rabta nedaleko od Tripolisu.

Libye se v roce 2003 zavázala ke zničení svého chemického arzenálu, jenž zahrnoval 25 tun hořčičného plynu a 3300 prázdných leteckých bomb schopných plyn nést. Na zničení zbraní dohlížela Organizace za zákaz chemických zbraní (OPCW). Etnické slupiny v Libyi

Posledních deset tun yperitu mělo být zničeno na konci roku 2010. OPCW ale souhlasila s posunutím termínu pro jejich zničení do května tohoto roku. Ve Washingtonu nyní panují obavy, aby se během chaotických nepokojů zásoby smrtící chemikálie nezmocnili extremisté.

"Eliminovali jsme nebo zničili nejnebezpečnější části někdejšího libyjského programu zbraní hromadného ničení, včetně chemické munice. V Libyi sice nějaký vojenský materiál zůstal, nelze ho ale použít," řekl CNN mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley.

Kaddáfí nemá na plyn nosiče
Bez prázdných bomb není možné smrtící yperit mezi odpůrce režimu rozptýlit. Podle Carila, ale teoreticky existuje možnost, že by látku v sudech schazovali vojáci z vrtulníku. Pro takovou operaci by ale bylo zapotřebí vyškolených vojáků, kteří s chemickými zbraněmi dokáží manipulovat.

Caril vyjádřil pochybnosti, že by vojáci souhlasili s použitím smrtící látky proti vlastním lidem, navíc pokud jsou z řad armádních představitelů hlášeny vzpoury.

Naprostý odpor proti Kaddáfímu projevily kmeny na východě země, které Kaddáfí v 90. letech potlačoval. Proti libyjskému vůdci se postavil i významný kmen na západě a ve stejnojmenném městě Misurátě už třetím dnem nemá libyjská vláda žádný vliv.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...