Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Experti zanalyzovali video z údajného sestřelení boeingu nad Íránem. Vědí, odkud bylo natočeno

Jak a kde se nehoda odehrála | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak a kde se nehoda odehrála | foto: Lidovky.cz/ScribbleMaps

TEHERÁN/PRAHA Americký deník The New York Times v pátek zveřejnil video, na němž má být vidět výbuch letadla po zásahu íránskou střelou nedaleko teheránského letiště. Při leteckém neštěstí zahynulo 176 lidí. Co je na něm vidět?

V době, kdy se vyšetřovatelé z Ukrajiny, USA i Íránu snaží dobrat příčin katastrofy, mohou záběry, které původně obdržel investigativní tým novinářů Bellingcat, pomoci případ trochu lépe objasnit. V současnosti je podle amerických a kanadských zpravodajských služeb nejpravděpodobnější scénář, že letadlo nejspíše omylem zasáhla íránská raketa.

Boeing 737-800 přestal komunikovat s řízením letového provozu nad městem Parand asi 16 kilometrů od letiště ajatolláha Chomejního. Na záběrech z videa je vidět, jak došlo k výbuchu, ale letadlo ještě chvíli pokračuje v letu a piloti se zjevně pokoušejí vrátit zpět na letiště. To se jim však nepodařilo a letadlo se následně zřítilo.

Jak a kde se nehoda odehrála

(pro plné zobrazení mapy s detaily si fotografii otevřete v prohlížeči)

Podle vyšetřování týmu The New York Times údajně vizuální a zvukové stopy odpovídají informacím z letového provozu i satelitních snímků. Americký deník tvrdí, že rozdíl mezi zvukem a obrazem ukazuje, že autor videa byl přibližně 3,2 kilometru od exploze. Vzdálenost prý odpovídá i trase, kterou zaznamenal server FlightRadar24.com.

Ověřování videa pak pomohlo několik detailů. Především budovy v pozadí, které mají přibližně pět pater a specifický vzhled. Mezery mezi budovami pomohly určit, v jaké části Parandu se autor videa nacházel.

Budovy zachycené na videu
Budovy v místě, odkud pocházejí záběry

Přesné místo pak ukázala malá budova na kraji silnice, sloupy a další detaily na ulici, jako například nádrž umístěná asi 10 metrů od menší budovy.

Menší budova na záběru
Menší budova při pohledu z výšky

Pokud by USA nebo Kanada předložily nezvratné důkazy o tom, že letadlo sestřelil Írán, i když neúmyslně, mohlo by to mít dramatický dopad na veřejné mínění v této blízkovýchodní zemi, upozornila agentura AP. 

Agentura navíc dodala, že po Solejmáního smrti se íránská veřejnost semkla kolem vedení země. Nicméně případné zveřejnění důkazů o odpovědnosti Teheránu za smrt 176 lidí, hlavně Íránců a Kanaďanů s dvojím, tedy i íránským občanstvím, by mohlo rychle znovuotevřít trhliny. Veřejnost je dosud rozjitřená zákrokem vlády proti rozsáhlým protestům z konce loňského roku, vyvolaných zhoršující se ekonomickou situací. O život tehdy přišly stovky demonstrantů.

Íránská televize podle agentury Reuters v pátek uvedla, že černé skříňky ukrajinského letadla sice byly poškozeny, ale zaznamenané údaje o letu se zachovaly. Jejich rozluštění ale podle úřadů potrvá jeden až dva měsíce a celé vyšetřování katastrofy jeden až dva roky.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!