Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze Srí Lanky byl ohlášen osmý útok, exploze nepřežilo 207 lidí. Policie zatkla sedm podezřelých

Svět

  7:21aktualizováno  17:04
Kolombo - Nedělní útoky na Srí Lance podle nové policejní bilance nepřežilo 207 lidí. Policejní mluvčí také řekl, že zraněno je 450 osob. Ministerstvo obrany bez dalších podrobností oznámilo, že bylo zatčeno sedm podezřelých. Mezi mrtvými je podle dosavadních informací 36 cizinců. Byli mezi nimi i občané z Číny, Nizozemska, Británie, USA, Portugalska a Turecka.

Podle agentury AFP byli v době výbuchu v kostelech lidé, kteří se shromáždili na velikonoční mši. foto: ČTK

Terčem útoků byly tři kostely a tři luxusní hotely, jedna ubytovna a policisté. Až na jeden útok na východě ostrova se ostatní soustředily na hlavní město a jeho okolí.

Policejní mluvčí řekl, že úřady zatím nemohou poskytnout detaily k obětem atentátů v hlavním městě. Sdělil také, že zákaz vycházení se prodlužuje až do odvolání. Podle původních zpráv měl být dvanáctihodinový.

Podle srílanského ministerstva zahraničí jsou mezi oběťmi tři Indové, dva Turci, jeden Portugalec, tři Britové a tři osoby, které měly zároveň britské a americké občanství. Jednu oběť z Nizozemska potvrdil na svém twitteru nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, jeden mrtvý pocházel podle agentury Reuters z Číny. Srílanské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v nemocnicích je 19 zraněných cizinců.

Ze Srí Lanky byl ohlášen osmý výbuch. Předchozích sedm útoků nepřežilo přes 180...
Podle zdroje AP zřejmě nejméně dva výbuchy mají na svědomí sebevražední...

Srílanské úřady vyhlásily zákaz vycházení a mnoho bezpečnostních opatření v dopravě. Kromě jiného v noci nebudou smět na tratě poštovní vlaky. Univerzity zůstanou uzavřeny do odvolání, v pondělí a v úterý mají být zavřeny všechny školy.

Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit zrušil všechny dnešní velikonoční bohoslužby v okrsku hlavního města a vyzval, aby viníci byli „nemilosrdně potrestáni“.

Na Srí Lanku míří projevy soustrasti z celého světa včetně České republiky.

Podle dosavadních zpráv českých úřadů útoky nepostihly české občany, jichž je podle odhadů nyní na ostrově 300 až 400.

Ve snaze zabránit šíření poplašných zpráv byly zablokovány hlavní sociální sítě včetně Facebooku a služby WhatsApp. Zahraniční turisté začali podle agentury AP horečně kontaktovat své rodiny, aby oznámili, že jsou v pořádku. Operátoři je upozornili na zablokování sítí. Domácí pracovníci turistických služeb jsou podle AP rozsahem útoků šokováni. „Mnoho lidí přijde o práci, to je jisté na 100 procent. Je to tragédie, šílenci zabíjejí nevinné lidi,“ řekl hotelový zaměstnanec Gamini Francis.

Srílanská média uvádějí, že policie dostala už před deseti dny informaci o hrozících útocích na křesťanské cíle.

Většina cílů je v Kolombu a jeho okolí, jeden kostel byl napaden na východě ostrova. Zdroje se shodují, že dnešní útoky byl dobře koordinovanou akcí zaměřenou na menšinovou komunitu křesťanů v době největších křesťanských svátků - Velikonoc.

Na Srí Lance žije 22 milionů lidí a 70 % z nich jsou buddhisté. Přes 12 % občanů jsou hinduisté, necelých deset procent muslimové a 7,6 % křesťané. Národní evangelický svaz loni zaregistroval 86 incidentů a diskriminačních projevů proti křesťanům, letos dalších 26. Některé skupiny křesťanů podle loňské zprávy amerického ministerstva zahraničí uvádějí, že čelí úřednímu tlaku ukončit aktivity v kostelích a že některé úřady na shromáždění křesťanů pohlížejí jako na „nepovolené shromažďování“. Tato zpráva amerického úřadu také uvádí, že se buddhisté na Srí Lance několikrát pokusili uzavřít modlitebny křesťanů i muslimů.

Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice.

První snímky z jednoho z napadených kostelů odhalují rozsah zkázy. Množství sutě leží na podlaze a kostelních lavicích a přeživší se snaží pomáhat těm, kdo zůstali na zemi. Prostor je zahalen prachem.

Češi, kteří cestují s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí

Mezi zraněnými ani 185 oběťmi útoků na kostely a hotely na Srí Lance nejsou podle velvyslance ČR v Dillí žádní Češi. Situace se ale může změnit.

Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí, řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Dodal, že na ostrově končí hlavní turistická sezona a může tam být 300 až 400 Čechů, jak individuálně, tak s cestovními kancelářemi. Podle českého ministerstva zahraničí je v dobrovolné cestovní databázi DROZD na Srí Lance zaregistrováno 92 Čechů.

Podle Papeže žádná z českých cestovních kanceláří sdružených v asociaci nevyužívá hotely v lokalitě, která se dnes ráno stala terčem útoku. Cestovní kanceláře, které na ostrov jezdí, podle něj zvažují další postup včetně případného přesunu českých turistů do vlasti.

„Ministerstvo zahraničních věcí zjišťuje situaci na místě. Varovnou sms zprávu rozeslalo 92 českým cestovatelům zaregistrovaným v databázi Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD),“ uvedl Robert Řehák z ministerstva zahraničí.

Doplnil, že Češi se mohou obracet pro informace a případnou konzulární pomoc na české velvyslanectví v Dillí a honorární konzulát v Colombu. „V případě nouze je možné též využít nouzovou linku českého velvyslanectví v Dillí: +91 9910999460,“ doplnil Řehák.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat