Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Svět

Exporadce britského premiéra: Boris Johnson v krizi kolem covidu-19 katastrofálně selhal

Dominic Cummings, dnes už bývalý poradce britského premiéra Borise Johnsona. foto: ČTK

Londýn - Britský premiér Boris Johnson katastrofálně selhal v krizi kolem nemoci covid-19. V britském parlamentu to ve středu řekl bývalý premiérův hlavní poradce Dominic Cummings, který čelil otázkám ohledně vládní reakce na epidemii.
  13:25aktualizováno  20:34

Kvůli opakovanému lhaní měl být podle Cummingse vyhozen ministr zdravotnictví Matt Hancock. Johnson ve středu kritiku odmítl. Vláda podle něj dělala, co mohla.

Podle Cummingse vládní ministři katastrofálním způsobem nedostáli standardům, jejichž dodržování od nich veřejnost měla právo očekávat v době nejničivější globální pandemie za desítky let.

Čína předstihla Německo, poprvé se stala největším dovozcem do Británie. Pomohl jí brexit i pandemie

Británie, která má přes 66 milionů obyvatel, je s téměř 128 tisíc oběťmi covidu-19 pátou nejhůře postiženou zemí na světě. Johnson přitom na počátku roku 2020 jen pomalu rozpoznával ohrožení, které virus představoval po rozšíření z Číny až do Británie.

Cummings, který stál jako stratég za kampaní pro brexit i za jasným volebním vítězstvím Johnsonových konzervativců v roce 2019, britským zákonodárcům řekl, že britská vláda a premiérův úřad v Downing Street krizi rozeznaly příliš pozdě. Johnson údajně covid na počátku roku 2020 považoval za „strašení lidí“ podobné prasečí chřipce. Připomněl, že mnozí členové vlády byli ještě v únoru na dovolené.

Johnsonova skepse ohledně nebezpečí koronaviru byla údajně tak velká, že premiér zvažoval, že si nechá hlavním lékařským poradcem Chrisem Whittym nový koronavirus vpravit v přímém televizním přenosu do těla, aby uklidnil veřejnost. „Když nás veřejnost potřebovala nejvíce, vláda selhala,“ řekl poslancům Cummings, který Johnsonův tým opustil ke konci roku 2020, a omluvil se rodinám obětí za omyly své i chyby britské vlády.

Ostře Cummings kritizoval také ministra zdravotnictví Matta Hancocka. „Myslím, že ministr zdravotnictví by měl být vyhozen kvůli nejméně patnácti, dvaceti věcem včetně lhaní všem při četných příležitostech na schůzích kabinetu i veřejně,“ prohlásil exporadce. Johnsonovi prý spolupracovníci loni 14. března řekli, že musí vyhlásit uzávěru, ale vláda neměla příslušný plán. Johnson pak lockdown ohlásil až 23. března. Podle Cummingse však i od loňského dubna Johnson upřednostňoval ekonomiku před zdravím lidí.

V Británii postřelili přední aktivistku hnutí Black Lives Matter, má být v kritickém stavu

„Zvládnutí této pandemie byla jedna z nejobtížnějších věcí, které musela tato země udělat za velmi dlouhou dobu, ale žádné rozhodnutí nebylo snadné. Jít do lockdownu je traumatizující pro zemi, zvládnout pandemii takových rozměrů bylo děsivě obtížné,“ prohlásil Johnson.Premiér Johnson ve středu kritiku ze strany Cummingse odmítl, ale zároveň vyjádřil lítost nad utrpením lidí během pandemie. Vůdce opozičních labouristů Keir Starmer se ho otázal, zda přijímá hlavní tvrzení svého bývalého poradce, a premiér odvětil, že nikoli. 

„Nemyslím si, že kdokoli by mohl v čemkoli věrohodně obviňovat tuto vládu z lhostejnosti vůči hrozbě, kterou představoval tento virus. Pracovali jsme do úmoru, abychom minimalizovali ztráty na životech,“ prohlásil Johnson.

Autor:
Témata: Zahraničí (LN)

Arcon Personalservice GmbH
Elektrikář do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč